Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІ. План і карта
Урок 13. Горизонт. Сторони горизонту
Скрипець Марія Василівна
Мета: формувати у учнів поняття «горизонт», «лінія горизонту», «відкрита місцевість», «закрита місцевість», «основні і проміжні сторони горизонту»; навчати їх визначати сторони горизонту; розвивати спостережливість ,увагу, пам’ять, мислення; виховувати пізнавальний інтерес, ілюстрації із зображенням горизонту, лінії горизонту, відкритої і закритої місцевості
Обладнання: картки із закодованими словами, ілюстрації із зображенням горизонту і лінії горизонту, таблиця «Сторони горизонту», картки із завданнями для роботи в парах і групах; картки з тестовими завданнями; підручник «Природознавство» 4 клас\ Т.Г. Гільберг, Т,В, Сак. - Київ: Генеза, 2015.
Хід уроку
I. Організація класу
Привітання
Пролунав і стих дзвінок,
Починаємо урок.
До уроку приготуйтесь,
На роботу налаштуйтесь.
Всі за парти ми сідаєм
Й працювати починаєм.
II. Актуалізація знань учнів
Хвилинка фенологічних спостережень
Йдучи до школи, діти, ви, напевно, завжди спостерігаєте за навколишнім світом. Я впевнена, що і сьогодні ви уважно спостерігали за природою і погодою, тому з легкістю дасте відповіді на мої запитання.
- Яка зараз пора року триває?
- Який місяць триває? Який сьогодні день?
- Як змінилась висота Сонця з настанням осені?
- Як зміна висоти Сонця впливає на тривалість дня і температуру? (день став коротшим, температура нижча).
- У які кольори осінь розмалювала листя рослин?
- Про які ще зміни у природі з настанням осені ви можете розповісти?
Інтерактивний метод «Вузлики»
Прочитайте на картках закодовані слова.
МОНСАЯЛ (ясно)
ЖАРХМАРНОКУД (хмарно)
ДЛЯПОХМУРОЖ (похмуро)
ХОИТ (тихо)
ТРЯНОВІ (вітряно)
ЖНОСНІ (сніжно)
ВИХОЛОДПРОНО (прохолодно).
- Які із розкодованих слів ви можете використати, щоб охарактеризувати сьогоднішню погоду?
Фронтальне опитування
- Яку тему ми закінчили вивчати? (Всесвіт і Сонячна система)
- Що цікавого ви дізналися про планету, на якій ми з вами живемо?
- Яку форму має Земля?
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
Бесіда
- Чи знаєте ви, як орієнтувалися під час подорожей мандрівники і мореплавці в минулому?
- Чи не траплялася з вами така ситуація, коли ви заблукали? Що вам допомогло віднайти дорогу?
- Пригадайте уроки образотворчого мистецтва, коли ми з вами малювали пейзаж. З чого ми починали зображувати малюнок? (З лінії горизонту)
- Відгадайте загадки і дізнаєтеся, про що буде ти мова сьогодні на уроці.
Хоч все життя до нього йди, їдь, біжи, а він все одно буде попереду (Горизонт)
Навесні і восени і влітку і зимою він між небом і землею. (Горизонт)
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке горизонт, навчитеся визначати сторони горизонту.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
- Пригадайте, чи доводилось вам бувати у полі, степу чи на кораблі у відкритому морі? Що ви бачили навколо себе?
- На відкритій місцевості, наприклад, у полі, степу людина бачить земну поверхню навколо себе у вигляді великого круга. Простір Землі, який може охопити очима навколо себе людина, називається горизонтом.
Горизонт обмежений уявною лінією, краї якої ніби з’єднуються з небом. Лінію, по якій небо ніби сходиться із поверхнею Землі, називають лінією горизонту. Лінію горизонту добре видно на місцевості, де немає дерев, гір, високих будинків: у полі, на луці, у степу, на морі. Таку місцевість називають відкритою, а горизонт відкритим. У місті, селі, в горах, у лісі лінію горизонту не видно, бо її закривають природні чи рукотворні об’єкти. Таку місцевість називають закритою, а горизонт закритим.
На відкритій місцевості лінію горизонту можна побачити на відстані 4- 5 км, а з висоти 20м - уже на16 км, а з висоти 100м горизонт розширюється до 36 км.
Отже, чим вище вгору, тим більший горизонт. Якщо рухатися вперед лінія горизонту буде віддалятися.
Створення проблемної ситуації
- Отже, ви вже знаєте, що горизонт має форму круга. І все, що ми бачимо, тобто школу, ліс , річку, поле ми знаходиться у горизонті. Але як правильно пояснити, у якому напрямку знаходиться той чи інший природний або рукотворний об’єкт?
Продовження розповіді (З використанням таблиці «Сторони горизонту»)
Щоб правильно визначити напрям розрізняють чотири основні сторони горизонту — північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.) і схід (Сх.).
Між основними розташовані проміжні сторони горизонту: між північчю і заходом буде північний захід (Пн. Зх.), між північчю і сходом буде північний схід (Пн. Сх.), між півднем і заходом буде південний захід (Пд. Зх.) , а між півднем і сходом - південний схід (Пд. Сх.) На малюнку чи схемі північ позначають вгорі, південь внизу, захід - ліворуч, схід - праворуч.
Фізкультхвилинка
Всі ми звикли до порядку,
Дружно робимо зарядку
Десять раз присядемо,
Тепер пострибаємо.
Тулуб вправо, вліво
Дружно нахиляємо.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
V. Осмислення вивченого матеріалу
Робота за підручником с. 27-28
Прочитайте у підручнику на с. 27-28 розповідь про горизонт і сторони горизонту. Дайте відповідь на запитання:
- Що таке горизонт і лінія горизонту?
- Розгляньте ілюстрації у підручнику на с. 27-28 і скажіть, на якій із них зображена відкрита місцевість, а на який закрита? Поясніть.
Робота в парах
- Позначте на картках основні і проміжні сторони горизонту.
VІ. Закріплення, систематизація і узагальнення вивченого
Гра «Чомусики»
✵ Чи може горизонт мати форму будь-якої геометричної фігури? Поясніть чому.
✵ Чи можна дійти до лінії горизонту? Поясніть чому.
✵ Син і батько поверталися з базару додому в село. Син їхав верхи, а батько вів коня за поводи. Хто з них перший побачить село? Обґрунтуйте свою думку.
Робота в групах.
Завдання для 1 групи:
Вкажіть, у яких напрямках на малюнку знаходяться річка, поле, дерево, село, кущ.
Завдання для 2 групи:
Намалювати на картці предмети відповідно до їх напрямку розташування. (На півночі розташована лісосмуга, на сході дорога, на північному сході видніється село, на південному сході росте дерево, на півдні є ставок, на південному заході стоїть хлопчик.
Завдання для 3 групи:
Написати географічний диктант і розгадати предмет, який намальовано. (1 клітинка на схід, 2 клітинки на північ, 3 клітинки на схід, 2 клітинки на північний захід, 1 клітинка на схід, 2 клітинки на північний захід, 1 клітинка на схід, 2 клітинки на північний захід, 2 клітинки на південний захід, 1 клітинка на схід, 2 клітинки на південний захід, 1 клітинка на схід, 2 клітинки на південний захід, 3 клітинки на схід, 2 клітинки на південь, 1 клітинка на схід).
Презентація робіт груп
Тести
1. Горизонт - це...
а) простір Землі, який можна охопити очима;
б) це те, що ми бачимо у вікно;
в) уявна лінія між земною поверхнею і небом.
2. Лінія горизонту - це...
а) напрямок, у якому ми йдемо зі школи додому;
б) уявна лінія, де ніби небо сходиться із землею;
в) відкрита місцевість, до якої можна наблизитися.
3. Допиши відповідь.
Частину земної поверхні, де добре видно лінію горизонту називають... ______________.
Місцевість, де лінію горизонту не видно називають... ______________.
4. Вкажіть групу слів, у якій перераховано основні сторони горизонту.
а) північ, південь, схід, захід;
б) північ, південний захід, південь, захід, схід;
в) схід, захід, південь, північний схід.
5. Якщо сторони горизонту розташовуються навколо вас, то:
позаду вас буде__________________ , (південь)
попереду вас буде________________ (північ)
ліворуч від вас буде___________________ , (захід)
праворуч від вас буде___________________ (схід) .
6. Поміркуйте, людям яких професій можуть найчастіше знадобитися вміння визначати сторони горизонту.
VII. Підсумок уроку. Рефлексія
Гра «Закінчіть думку»
Сьогодні на уроці ми вивчали тему....
Горизонт - це ...
Лінія горизонту — це ...
Основними сторонами горизонту є ...
Проміжні сторони горизонту - це ...
- Якщо підніматися вгору, горизонт... (розширюється).
- Якщо рухатися вперед, лінія горизонту... (віддаляється).
Гра «П'ять речень»
Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VIII. Домашнє завдання:
опрацювати матеріал, вміщений у підручнику на с. 27-28, дати відповіді на запитання після параграфа § 11.