Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІ. План і карта
Урок 15. Орієнтування на місцевості за Сонцем, компасом та місцевими ознаками
Базик Надія Анатоліївна
Мета: ознайомити учнів з новим поняттям « компас» та його будовою, виробляти вміння користуватися ним; вчити учнів орієнтуватися на місцевості за допомогою Сонця, компаса та місцевих ознак; розвивати увагу, спостережливість, вміння застосовувати свої знання на практиці, аналізувати та логічно мислити; виховувати любов до природи, наполегливість у досягненні поставленої мети.
Обладнання: Гільберг Т.Г. Природознавство: підручник для 4-гокласу загальноосвітнього навчального закладу. Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак, - Київ: Генеза, 2015; ілюстрації, компас, картки із завданням для роботи в групах та парах.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань учнів
Підсумок фенологічних спостережень
Учень - синоптик характеризує сьогоднішню погоду.
Учні доповнюють характеристику своїми спостереженнями.
- Які зміни ви помітили в живій природі?
Перевірка домашнього завдання
Тести
1. Що називається горизонтом?
а) частина земної поверхні, яку ми можемо бачити очима;
б) видима частина суші;
в) все те, що ми бачимо перед собою.
2. Що таке лінія горизонту?
а) уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів;
б) уявна лінія, по якій небо ніби об’єднується із землею;
в) уявна лінія, яка проходить через центр Землі.
3. Скільки основних сторін горизонту?
а) 6;
б) 8;
в) 4.
4. Як називається сторона горизонту, де Сонце знаходиться опівдні?
а) Захід;
б) Південь;
в) Північ.
Фронтальне опитування
- Що означає орієнтуватися на місцевості?
- Пригадайте, за допомогою чого можна визначити сторони горизонту?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети уроку
- Як ви вважаєте, для чого людині потрібно вміти визначати сторони горизонту?
- Сьогодні ми на уроці дізнаємося, як орієнтуватися на місцевості за допомогою Сонця, компаса та місцевих ознак.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя з елементами бесіди.
- Чи знаєте ви, як орієнтуватися за Сонцем?
- Визначати сторони горизонту можна за Сонцем, спостерігаючи за зміною довжини тіні від гномона. Найкоротша тінь буде опівдні, коли сонце перебуває найвище над горизонтом. Опівдні потрібно стати обличчям, розвівши руки в боки, у напрямку найкоротшої тіні. Тоді перед вами буде північ, позаду буде південь, праворуч - схід, ліворуч - захід (мал. 21 на с 30 підручника).
Відгадування загадки
Під склом дві стрілки, вкажуть стежку до домівки (Компас)
- Чи відомо вам, для чого використовують цей прилад? (Для визначення сторін горизонту)
Рубрика «Це - цікаво знати». Історія виникнення компаса
Магнітний компас було винайдено в Китаї. У китайських джерелах є згадка про великий глиняний горщик, який каравани берегли більше за всі дорогоцінні вантажі. В ньому на дерев’яному поплавці лежав коричневий камінь, що полюбляє залізо. Він, обертаючись весь час указував у бік півдня, а це, коли не видно сонця та немає зірок, рятував їх від лиха, виводячи до колодязів та вказував правильний шлях.
Ознайомлення з будовою компаса
Вчитель роздає учням компаси
- Розгляньте компас. Він має корпус.
Всередині компаса міститься намагнічена стрілка. Спеціальною пружиною вона притискується до скла. Всередині корпуса міститься лімб з поділками. На ньому літерами позначено сторони горизонту.
- А як же користуватися ним?
- Як за допомогою компаса можна визначити сторони горизонту? Сьогодні на уроці ми навчимося працювати із компасом.
Практична робота з компасом.
Учні виконують дії під коментар вчителя.
- Тримайте компас горизонтально й повертайте його так, щоб синій кінець стрілки закрив літери Пн. Тоді літери Пд. Будуть указувати на південь, літери Зх. - на захід, літери Сх - на схід. Знаючи це, ви зможете визначити за компасом будь - яку сторону горизонту.
Проблемне запитання
- Як визначити сторони горизонту в хмарну погоду, коли немає компаса?
Робота з підручником. Самостійне опрацювання матеріалу підручника «Орієнтування за місцевими ознаками»
- Що в лісі може замінити компас?
Хвилинка—цікавинка «Бібліотечка природодослідника»
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань.
Робота в парах
Орієнтування за компасом.
а) визначте, що в нашому класі знаходиться на : півночі; сході; півдні; заході.
б) визначте, де розташовані окремі предмети в нашому класі: двері; класна дошка; середнє вікно; батареї опалювання; шафи для одягу.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлекція.
Бліц - опитування
- Що називають орієнтуванням?
- Які способи орієнтування на місцевості ви знаєте?
- Як можна визначити сторони горизонту за допомогою Сонця?
- Як ви будете орієнтуватися на місцевості в хмарну погоду?
- Для чого потрібен компас?
- Як потрібно користуватися компасом?
Вправа «П’ять речень». Учні в п'яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника на с. 29-32, відповідати на питання рубрики «Перевір себе»;
2. Для допитливих - використовуючи різні джерела інформації, підготувати повідомлення про орієнтування бджіл.