Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІ. План і карта
Урок 17. Екскурсія. Визначення сторін горизонту за Сонцем, компасом або місцевими ознаками
Терещенко Олена Василівна
Мета: вчити орієнтуватися за допомогою Сонця, компасу та місцевими ознаками, вказувати напрями сторін горизонту (основних та проміжних); сформувати прості навики роботи з компасом; розвивати вміння аналізувати результати спостережень, порівнювати і робити висновки; виховувати товариськість, відповідальність.
Обладнання: зошити, ручки, олівці, компаси, картки із завданнями.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Фенологічна хвилинка.
- Яка пора року?
- Який сьогодні день?
- Яка погода?
Фронтальне опитування
- Що означає орієнтуватися на місцевості?
- За допомогою чого можна визначити сторони горизонту?
II. Повідомлення теми, мети уроку.
- Сьогодні ми з вами здійснимо екскурсію до шкільного парку. Метою нашої екскурсії є закріплення на практиці вміння орієнтуватися на місцевості. Головне що нам треба взяти з собою
Ніде не купиш,
На вагах не зважиш,
Сам здобуваєш,
У комору складаєш.(Знання)
III. Мотивація навчальної діяльності.
- Для того щоб розпочати наш урок ми розділимося з вами на три групи. Кожна група буде мати певну назву. Щоб дізнатися яку, нам треба розгадати загадки.
1. Туди дійти ми не змогли,
Де край неба і край землі. (Горизонт)
2. Його не сіють, а воно півсвіту освічує. (Сонце)
3. Він відшукує шлях будь-де
Уміщається в кишені,
А за собою нас веде. (Компас)
- Назви груп вибрані не випадково. Ми з вами навчилися визначати сторони горизонту за Сонцем, компасом та місцевими ознаками.
IV. Засвоєння знань, умінь, навичок.
Практична робота на шкільному подвір’ї. Кожна група отримує конверт із завданнями.
1 завдання для всіх груп - визначити сторони горизонту:
1-а група «Горизонт» - за місцевими ознаками;
2-а група «Сонце» - за Сонцем;
3-я група «Компас» - за компасом.
Крім основних сторін горизонту, є ще проміжні. Наступне завдання- конкурс ускладнене і різне. Виграє та команда, яка швидко і правильно впорається із завданням.
2 завдання
1-а група «Горизонт» - визначити за місцевими ознаками північний захід та назвати об’єкти, які знаходяться у цьому напрямку;
2-а група «Сонце» - визначити за Сонцем південний захід та назвати об’єкти, які знаходяться у цьому напрямку;
3-я група «Компас» - визначити за компасом південний схід та назвати об’єкти, які знаходяться у цьому напрямку;
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
Бесіда
- У якій послідовності треба здійснювати орієнтування за Сонцем?
- Скільки є основних та проміжних сторін горизонту?
- Чому важливо вміти орієнтуватися на місцевості?
- Чи можливо дійти до лінії горизонту?
- Які бувають компаси?
VI. Підведення підсумків. Рефлексія
Вчитель аналізує роботу кожної групи. До оцінювання роботи кожного з учнів можна залучити однокласників.
- Що корисного ви дізналися на уроці?
- Що, на вашу думку, було найскладнішим?
- Чим цікавим вам хотілося б поділитися з друзями після сьогоднішнього уроку?
VII. Домашнє завдання.
Користуючись одним із видів орієнтування, визначити, в якому напрямку від вашого будинку знаходиться школа.