Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІ. План і карта
Урок 21. Масштаб
Бутенко Наталія Володимирівна
Мета: ознайомити учнів із поняттям «масштаб»; формувати вміння читати простий план і карту місцевості, використовуючи масштаб; формувати вміння визначати напрямки і відстані на карті, розвивати пізнавальну активність, спостережливість, пам’ять; виховувати поважне ставлення до праці картографів, до природи рідного краю.
Обладнання: Природознавство: підруч. для 4-го кл. загальноосвіт. навч. закл./ Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Київ: Генеза,2015;картки з умовними знаками, географічні карти.
Хід уроку
І. Організація класу
Психологічна настанова:
- Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Синоптик»
- Які зміни в природі помітили?
- Як змінилася температура повітря?
- Знизилася чи підвищилася? Чому сталися ці зміни?
- Що можете сказати про тривалість дня і ночі?
- Яка температура повітря, стан неба? Які опади?
Вправа «Бліц-опитування»
✵ Що таке план?
✵ Що таке умовні знаки?
✵ Людям яких професій необхідно користуватися планом?
✵ Наведіть приклади ситуацій, коли є необхідність скористатися планом. Перевірка домашнього завдання
Гра «Міні-мандрівка»
Учень складає оповідання-мініатюру про мандрівку з використанням підготовлених карток з умовними знаками.
Фізкультхвилинка. Вправи для очей.
ІII. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Ви вже знаєте, що для зображення ділянок земної поверхні використовуються плани і географічні карти, на яких ці ділянки зображують у загальному вигляді за допомогою умовних знаків. Але як на невеликому аркуші паперу зобразити відстані в десятки, сотні, тисячі кілометрів? Для цього використовують масштаб.
Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимось із масштабом.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди. Практична робота.
- Накресліть план гумки, вимірявши її довжину і ширину.
- Спробуйте накреслити план великого предмета, наприклад, парти. Чи можна зробити так само, як ви робили з гумкою? (Учні дивляться на парту згори. Доходять висновку, що кришка парти є прямокутником.)
- Як розмістити такий прямокутник на аркуші паперу? (Учні висловлюють свої думки.)
- Для цього користуються поняттям «масштаб».
Масштаб указує, у скільки разів збільшено або зменшено розміри предметів і відстані між ними.
Виміряйте довжину і ширину кришки парти. (Довжина - 120 см і ширина - 80 см.) Виміряні розміри зменшіть у 20 разів. Тепер кришка парти у вигляді прямокутника буде завдовжки 6 см і завширшки 4 см. Накресліть план парти у зошити.
- Даний масштаб записують так: 1 см — 20 см. Це означає, що 1 см на плані відповідає 20 см дійсних розмірів.
- Контури дрібних предметів, розглянутих згори, легко розташувати на аркуші паперу. Щоб накреслити план великого предмета, треба зменшити довжину його ліній у кілька разів. У такому разі ми говоримо, що застосовували масштаб: 1 см на плані відповідає 100 см дійсних розмірів. Записується масштаб так:1 см — 1м, або1 см — 100 см. (Учитель демонструє різні географічні карти і показує, де записується масштаб і чому він дорівнює.)
Фізкультхвилинка.
Робота з підручником (с. 36-37)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 37.
- Коли користуються масштабом?
- Яким буває масштаб і як ним користуватися?
- Поясніть за малюнком 26, як визначити відстань від школи до хатинки лісника.
- Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 38.
- Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
V. Закріплення та узагальнення нового матеріалу
Фронтальна робота.
Масштаб: 1 см — 100 м. Сад має довжину 800 м, ширину — 400 м. Якої форми цей сад? Тягнеться він із заходу на схід. Які розміри цього саду?
Робота в парах. (Завдання 4 на с. 37)
- Як на плані позначити дитячий майданчик, який простягнувся із заходу на схід на 500м, а з півночі на південь на 900м?Оберіть масштаб так, щоб цей план можна було зобразити на сторінці зошита.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Інтерв’ю»
- Що показує масштаб? (Масштаб показує, у скільки разів зменшено або збільшено справжні розміри предмета).
- Для чого потрібен масштаб?(Масштаб необхідний для зображення великих об'єктів на зручній для огляду поверхні; масштаб потрібен для того, щоб мати можливість точного визначення розміру реального об'єкта, незалежно від його вихідної величини, малої або великий).
- Що потрібно зробити, щоб накреслити план предмета? (Потрібно виміряти довжину і ширину предмета, вибрати масштаб).
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника на с. 36-38, вивчити визначення.
Практичне завдання. Удома накресліть план своєї кімнати, застосувавши масштаб: 1 см - 5 м.