Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік

Конспекти уроків

Розділ IІ. План і карта

Урок 24. Читання плану і карти з використанням умовних знаків і масштабу. Практична робота: Визначення відстаней за планом і картою з використанням масштабу. Читання плану і карти за умовними знаками

Маковій Наталя Василівна

Мета: закріпити поняття про географічну карту, паралелі, меридіани, умовні позначки географічних карт, елементарні уміння читати географічну карту; формувати уміння працювати в групах, парах; розвивати спостережливість, кмітливість, увагу, монологічне мовлення; виховувати інтерес до географії, акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт.

Обладнання: географічні карти світу, України, контурні карти, зображення плану міста, глобус, ребус, «Лист юних мандрівників», таблиці «Україна», кросворд.

Хід уроку

I. Організація класу

Пролунав і стих дзвінок.

Починається урок.

Всі за парти посідаєм,

Працювати починаєм.

Емоційне налаштування на урок.

- Який у вас настрій? Зобразіть його на обличчі. - Усміхніться самі до себе, усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з друзями. Я дуже хотіла б, аби такий настрій був у нас усіх до кінця уроку. Тому зараз ми прочитаємо гасло нашого уроку: Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося, Спочатку сам посміхнися життю!

II. Актуалізація опорних знань

Фенологічні спостереження

Технологія «Мікрофон»

- Яка зараз пора року? Початок, середина чи кінець осені?

- Який зараз місяць? Початок, середина чи кінець місяця?

Інтерактивний метод «Вузлики».

Прочитайте закодовані слова.

МОНСЯЛ ЖАРХМАРНОКУН ДЛЯПОХМУРОЖ ХОТИ ТРЯНОВІ ЖНОСНІ

- Які слова пов’язані із сьогоднішньою погодою?

- Температура повітря? Вітер? Опади?

- Зміни в живій природі?

- Праця людей.

Робота з календарем природи та в зошитах спостережень

- Зробіть записи у зошиті спостережень і в календарі природи.

Гра «Продовж думку».

- Щоб накреслити в зошиті план великого предмета, його розміри треба ...

- Щоб накреслити план великого за розмірами предмета, ми повинні мати та знати:

а) його колір;

б) матеріал, із якого він зроблений;

в) ширину, довжину;

г) висоту;

д) малюнок та фотографію;

е) масштаб;

є) дійсні розміри предмета;

ж) олівець;

з) лінійку.

«Більший масштаб ...».

1 см — 100 м чи 1 см — 300 м;

1 см — 5 км чи 1 см — 4 км;

1 см — 60 км чи 1 см — 20 км.

II. Мотивація навчальної діяльності

Розгадування ребусу

К=КА (Карта)

Висновок. На минулому уроці ми познайомилися з картами, їх видами і значенням. Сьогодні будемо вчитися читати план і карту використанням умовних знаків і масштабу.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу

Повторення алгоритму роботи з картою.

1. Біля карти слід стояти справа, щоб не заступити її собою. Вказівну паличку потрібно тримати у лівій руці.

2. Показувати треба не назву міста, а умовний знак, яким місто позначене.

3. Щоб показати море, озеро чи гори, потрібно обвести вказівною паличкою по береговій лінії та межі гір.

4. Річку починають показувати із витоку і закінчують там, куди вона впадає.

5. Коли показують міста, гори, річки, називають їх місцезнаходження (на півночі, південному заході і т. д.)

Пригадай

Робота за індивідуальними картками

Підпиши умовні позначення.

Прочитай лист від друга

Фікультхвилинка.

Раз! Два! - Час вставати

- Будемо відпочивати.

Три! Чотири! - Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П'ять! Шість! - Засміялись,

Кілька разів нахилились.

Сім! Вісім! Час настав

Повертатися до справ.

Бесіда з елементами розповіді. Використовування плану міста та географічної карти.

- Як зображено місто на плані?

- Які об’єкти ми бачимо на плані міста?

- Як позначено місто на карті? Чи показані на ній вулиці, парки, мости, будинки?

- На плані показано невеличкі ділянки земної поверхні, а на карті — більш значні території. Чому?

- Який масштаб на плані, а який — на карті?

- Як на плані і на карті позначено річки?

- Як на карті позначено гори і моря? Як на карті України позначені Карпатські гори, Чорне море?(Учні порівнюють фізичну карту України з картою природних зон).

Словникова робота.

Географічна карта — це збільшене в багато разів зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.

Колективно-групова робота з картою України. Проблемно-пошукове завдання.

Заповнити таблицю, користуючись картою України

Міста  Річки Озера Моря

1 група: Північ України.

2 група: Південь України.

3 група: Захід України.

4 група: Схід України.

Фронтальне опитування.

- Яка річка тече через усю територію України? Покажіть її, починаючи з витоку до гирла.

- Покажіть Чорне море, обводячи указкою його береги.

- Які корисні копалини добувають на території України?

- Знайдіть в умовних позначках пояснення до: А, Н, А, А та складіть розповідь.

Слово вчителя.

Ви помітили на глобусі та картах нанесену географічну сітку. Лінії, які показують напрямок з півночі на південь, — меридіани, а із заходу на схід — паралелі.

Паралель, яка поділяє земну кулю на Північну і Південну півкулі, називається екватором. (Учні розглядають карту світу і глобус Землі та показують меридіани, паралелі, екватор).

Практична робота.

1) На контурній карті світу визначити полюси Землі, екватор, позначити сторони горизонту.

2) Використовуючи масштаб, визначити відстань між Києвом та Харковом.

IV. Оцінювання і самооцінювання

1. Читання статей підручника .

2. Практична робота в зошитах.

Перевірка проводиться учнями у парах.

V. Підбиття підсумків уроку

Робота у групах.

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.

1. Яка паралель поділяє Земну кулю на Північну і Південну півкулі? (Екватор)

2. Що позначається на карті синім кольором? (Вода)

3. Лінії з заходу на схід на карті. (Паралелі)

4. А — ? (Нафта)

5. Лінії, які показують напрям із півночі на південь. (Меридіани)

VI. Домашнє завдання

1. Спостереження за погодою.

2. Опрацювання статті підручника.

3. Індивідуальне завдання. Знайти в енциклопедіях матеріал, пов’язаний із картами. Підготувати невеличкі повідомлення.






Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити