Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІІ. Природа материків і океанів
Урок 28. Чисельність населення Землі. Зміни чисельності населення
Козлова Лариса Іванівна
Мета: продовжувати формувати уявлення про людину як частину природи, зокрема, про раси людей, про подібність і відмінність між ними, про причини утворення рас людей на Землі; познайомити учнів з чисельністю населення світу та про причини, які вплинули на розселення людей; розвивати мовлення, мислення; формувати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв’язки в природі, доводити висловлену думку; виховувати самостійність і доказовість мислення, повагу до людей усіх рас.
Методично-дидактичне забезпечення: картки для рефлексії, картки для індивідуального опитування, таблиця для роботи в групах, відеопрезентація «Населення Землі», завдання для роботи в парах.
Хід уроку
І. Етап орієнтації учнів
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Будем працювать старанно,
Щоб почути у кінці,
Що в четвертім нашім класі
Діти просто - молодці!
II. Етап цілепокладання
Рефлексія.
У кожного учня на парті по три вирази обличчя. Завдання дітей: обрати лише одне, що відповідає настрою, з яким вони прийшли на урок.
- у мене дуже гарний настрій, я хочу працювати;
- мені все одно, що буде відбуватися на сьогоднішньому уроці;
- я не хочу думати, працювати. Мені здається, що я нічого не запам’ятаю.
Одну з вибраних фішок діти прикріплюють до дошки, тим самим оцінюють свій настрій і налаштування на роботу.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
III. Етап проектування
Сьогодні на уроці на вас чекає:
- Результати спостережень змін у природі від наших синоптиків;
- Перевірка засвоєння домашнього завдання під час вправи «Ти мені - я тобі»;
- Прослухаємо цікаві повідомлення з теми «Населення планети Земля»;
- Дізнаємося про чисельність населення на нашій планеті;
- Попрацюємо з підручником;
- Виконаємо завдання у парах;
- Попрацюємо у групах;
- Виконаємо самостійну роботу.
IV. Етап організації виконання плану діяльності
Актуалізація опорних знань
Повідомлення дітей про зміни в природі (які зміни в неживій природі відбулися протягом останнього місяця, як змінювалася температура повітря, яким було небо, які опади, який стан водойм, якими стали дні і ночі, як змінилася температура повітря).
Вправа «Ти мені - я тобі» (Діти об’єднуються у дві групи і почергово задають запитання за матеріалами опрацьованого тексту зустрічі 19).
Учні, які вдома займались пошуковою роботою з теми «Населення планети Земля», знайомлять учнів класу здобутою інформацією.
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя про та чисельність населення планети з використанням відеопрезентації.
У процесі розвитку Землі в певний період на планеті з’явилась людина. Серед припущень про походження людини є й така: предками людини є людиноподібні мавпи, які з’явилися понад 2 млн. років тому. Найдавніші останки людиноподібних істот були знайдені на африканському континенті. Батьківщиною людства вважають Південно- Східну Африку. Останки, виявлені в 1974 році в Ефіопії, належали жінці, яку назвали Люсі. Вік її скам’янілих кісток становить понад 3 млн. років, судячи з них, вона ходила лише на нижніх кінцівках, а її зріст складав близько 1 метра.
Поступово завдяки праці люди опановували зручні для життя території земної поверхні.
Кількість людей у давні часи зростала досить повільно, тому що умови життя були дуже суворими. Людину підстерігали не лише різні хвороби, а й чатувала небезпека від хижих звірів, отруйних зміїв, стихійного лиха. У давні часи, за суворих умов життя, людині доводилося виборювати в природи право на існування. Поступово залежність людини від природи зменшувалася, тривалість її життя збільшилася, відповідно кількість населення почала зростати швидше. Поступово, коли людина почала менше залежати від природи, а тривалість її життя збільшилась, кількість населення почала стрімко зростати. Якщо на початку нашої ери жило приблизно 255 млн. чоловік, то тепер сім’я народів становить вже близько 7 млрд. чоловік.
За прогнозами Фонду народонаселення ООН, у 2016 р. народиться семимільярдний житель Землі, а в 2050 р. народонаселення планети складатиме близько 9,8 млрд. чоловік.
Вчені вважають, що кожну хвилину на земній кулі народжується 100 дітей. Як уявити собі таку кількість людей? Коли б ми поставили в шеренгу 1 млрд чоловік, то вона розтягнулася б на 500 тис. км, а це — 12,5 земних екваторів!
Рік |
Кількість населення |
8000 р. н. е. |
6 млн. |
1 р. н. е. |
255 млн. |
1 250 р. |
416 млн. |
1 700 р. |
679 млн. |
1 800 р. |
954 млн. |
1 900 р. |
1633 млн. |
2 001 р. |
6100 млн. |
2 005 р. |
6500 млн. |
2 016 р. |
7 млрд. |
2 050 р. |
10 млрд. |
- Люди постійно живуть на всіх материках, крім Антарктиди. Подумайте, чому?
Розселилися люди на материках нерівномірно. Найбільше людей проживає в Азії — більше половини населення світу. Густо населеними і території у Західній та Центральній Європі. А найменше населення в Австралії.
Робота за підручником (с. 67-69)
Вправа «Мозковий штурм» (відповідь на запитання рубрики «Пригадай»)
- Як відбувалося розселення людей на Землі?
- Чому на високогір’ях , у льодовиках і спекотних пустелях люди майже не живуть?
- Чому рівнини, долини річок і морські узбережжя густо заселені?
- Яка нині чисельність землян?
- Розкажіть про значення і походження слова мільярд.
Фізкультхвилинка
VI. Узагальнення й систематизація знань
Робота в парах. (Вписати пропущені слова у речення).
За 8 тисяч років до нашої ери на всій планеті налічувалось приблизно ... жителів, на початку нашої ери їх число зросло до ... жителів, а зараз на планеті налічується до ... осіб. Найбільше людей проживає на материку ...
Робота в групах.
(Заповнити таблицю)
Самостійна робота
Поєднати раси з характерними особливостями представників кожної з них та причинами таких відмінностей.
VІ. Контрольно-оцінювальний етап
Відповіді на запитання
- Чому в одних районах Землі проживає дуже багато людей, а в інших — навпаки, дуже мало?
- Від чого залежав вибір місця проживання давніми людьми?
- Яким чином люди пристосовувалися до різних природних умов, розселяючись земною кулею?
- Які причини призводять до зменшення кількості населення?
Рефлексія
Діти, на початку уроку ми визначали настрій, з яким ви прийшли на цей урок. Давайте подивимось, чи змінився ваш настрій протягом уроку. Одну з вибраних фішок прикріпіть до дошки, обравши одну з позицій.
✵ Мені було цікаво, я дізнався багато нового, я все зрозумів.
✵ У мене виникли запитання з цієї теми.
✵ Мені було нецікаво, нічого нового я не дізнався.