Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІІ. Природа материків і океанів
Урок 29. Материки, океани і частини світу на географічних картах
Целінко Олена Станіславівна
Мета: навчати учнів користуватися картою; ознайомити з поняттями «материки» й «океани»; учити показувати на карті материки й океани; розвивати мовлення, мислення; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати інтерес до географічних знань.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
II. Етап цілепокладання.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке океани й материки, та навчитеся показувати їх на географічних картах.
III. Етап проектування уроку
1. Хвилинка спостереження
2. Перевірка домашнього завдання
3. Сторінка нових знань
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в парах
6. Практична робота (в групах)
7. Гра «П’ять речень»
IV. Етап організації виконання плану
Хвилинка спостереження
За неживою природою:
- Яка висота сонця над горизонтом восени? (Сонце вже нижче над горизонтом ніж влітку);
- Яка тривалість дня і ночі в цю пору? (День стає коротшим за ніч. Ніч довшає.);
- Як залежить t °C від тривалості дня і ночі восени? (Температура починає спадати);
- Який сьогодні стан неба?
- Чи був вітер, коли ви йшли у школу? Який його напрям?
- Чи виглядає з-за хмар сонце?
- Яка температура повітря?
- Що сьогодні ви помітили цікавого?
За живою природою:
- Які зміни відбулися у рослинному світі? (Опадає листя з дерев. На деяких взагалі опало.);
- Які зміни спостерігаються у тваринному світі? (Тваринки готуються до зими. Комашки ховаються під кору дерев.)
- Яка діяльність людей у цю пору? (Орють поля, розвозять гній, прибирають подвір’я і будинки.)
Перевірка домашнього завдання
- Чим відрізняється план і карта? (План і карта відрізняються розмірами території, яку зображують; величиною масштабів; вказівкою сторін горизонту; різними умовними знаками зображуваних об’єктів.)
- Назвати всі умовні лінії глобуса. Що вони позначають? (Екватор, меридіани, паралелі. Меридіани - проведені згори вниз лінії на глобусі, що з’єднують Північний і Південний полюси, вказують напрям північ - південь. Меридіан поділяє глобус на дві півкулі - східну і західну. Лінії, проведені зліва направо, називають паралелями, вони вказують напрям схід - захід. Екватор - це умовна лінія, паралель, що знаходиться на однаковій відстані від полюсів. Екватор розділяє землю на дві півкулі - Північну і Південну.)
- Яким кольором на глобусі чи карті зображують сушу? (Зеленим, коричневим, жовтим)
- Що називається географічною картою? (Географічна карта - це зменшене зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.)
Тести (1 варіант)
1. Як називається умовна лінія, що знаходиться на однаковій відстані від полюсів?
а) екватор; б) меридіан; в) паралель;
2. Водні простори на карті позначаються:
а) зеленим кольором; б) блакитним кольором; в) коричневим кольором;
3. Яка умовна лінія розділяє Землю на дві півкулі Північну і Південну?
а) полюс; б) меридіан; в) екватор;
4. Який масштаб використовується на карті півкуль?
а) 1 см : 14000 км; б) 1 см : 70 км; в) 1 см : 40 км;
5. Лінії проведені зліва направо називаються:
а) паралелі; б) меридіани; в) екватор;
6. Зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин, називається:
а) географічна карта; б) глобус; в) модель Сонця;
7. Картою півкуль називають:
а) зображення всієї земної кулі; б) зображення частин глобуса; в) зображення суші;
8. Яким кольором позначається суша на глобусі і карті?
а) синім та блакитним; б) жовтим, зеленим та коричневим; в) сірим;
9. Що таке глобус?
а) іграшка; б) модель Землі; в) м’яч для гри;
10. Де на глобусі знаходиться північний полюс?
а) зверху; б) знизу; в) посередині.
Тести (2 варіант).
1. Глобус - це:
а) модель Землі; б) модель Сонця; в) модель Юпітера;
2. Великі географічні об’єкти на глобусі:
а) мають певну схожість із справжніми формами поверхні Місяця;
б) мають певну схожість із справжніми формами поверхні Землі;
в) мають повну схожість із справжніми формами поверхні Землі;
3. Лінії на глобусі, які з’єднують Південний і Північний полюси і проведені згори вниз називають:
а) меридіанами; б) паралелями; в) допоміжними екваторами;
4. Лінії, накреслені подібно до екватора через певну відстань називають:
а) меридіанами; б) паралелями; в) допоміжними осями;
5. Паралелі і меридіани - це:
а) уявні лінії; б) реальні лінії на поверхні Землі; в) паралелі - уявні лінії, а меридіани - реальні;
6. Паралель показує напрям:
а) захід - схід; б) північ - південь; в) захід - південь;
7. Меридіан показує напрям:
а) захід - схід; б) північ - південь; в) захід - південь;
8. Географічна карта — це:
а) зменшене у багато разів зображення половини земної кулі та її окремих частин.
б) збільшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин;
в) зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин.
9. Сушу на карти півкуль позначають:
а) однаковими кольорами; б) різними кольорами; в) однаковим відтінком;
10. Карти, на яких умовно зображується земна поверхня, називається:
а) фізичними; б) політичними; в) картами природних зон.
Сторінка нових знань
Розповідь учителя за картою півкуль
- Що ви бачите на карті півкуль? (Материки і океани)
- Що таке материк? (Материки — це величезні ділянки суші, оточені з усіх боків водою. Острови теж оточені водою, але мають менший розмір.)
- Скільки материків на Землі?
- Назвіть їх.
- Вирушаємо у кругосвітню подорож, починаючи її від найменшого материка. Покажіть його на карті.
- У якій півкулі він знаходиться?
- Який материк найбільший?
- Де він знаходиться?
- Як ви вважаєте, який материк найспекотніший?
- Пропливли вздовж узбережжя Африки й опинилися у західній півкулі. Які материки там розташовані?
- Чи всі материки ми зустріли на своєму шляху? Який материк ми не побачили?
- Чи можна Антарктиду та Австралію об’єднати в одну групу?
- Наші кораблі від материка до материка пливли океанами.
- Які океани ми перетнули під час плавання?
- Яким океаном ми не пливли?
- Покажіть на карті найбільший і найменший океани.
- Які материки омиває Північний Льодовитий океан?
- Який океан омиває відразу чотири материки?
- У якій півкулі можна зустріти всі океани відразу?
- Ви звернули увагу, що під час нашої подорожі океанськими просторами нам зустрічалися не лише великі ділянки суші, але й маленькі? Як називаються маленькі ділянки суші, що з усіх боків омиваються водою?
- Чи далеко від материків знаходяться острови? (Ні)
- Покажіть на карті півкуль острови.
- Наша кругосвітня подорож добігає кінця.
Робота за підручником (с. 43-47)
Вправа «Мікрофон». (Учні відповідають на запитання на с. 43.)
- Чому глобусом не завжди зручно користуватися?
- Чим відрізняються глобус і фізична карта півкуль?
- Покажіть на малюнку 29 екватор, Північний і Південний полюси.
- Що означає слово екватор?
- Яка його довжина?
- Що називають суходолом?
- Яку частину земної поверхні він займає?
- Як називають найбільші ділянки суходолу?
- Доберіть синонім до цього слова.
- Що таке материк (континент)?
- Скільки на нашій планеті материків? Назвіть їх за малюнком 30.
- Як називаються найбільші водойми?
- Що таке океани?
- Які ви знаєте океани?
- Покажіть і назвіть їх за малюнком 30.
- Яка вода в океанах? Чому?
- Чому плутають частини світу і материки?
- Яка різниця між ними?
- Назвіть за малюнком 31 частини світу.
Учні виконують практичну роботу на с. 47.
- Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
- Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 47.
- Про значення яких нових слів ви дізналися на уроці.
Фізкультхвилинка
Робота в парах
1. З поданих географічних назв позначте тільки материки.
✵ Європа • Євразія • Америка • Північна Америка
2. Які частини світу перетинають екватор? Позначте потрібне.
✵ Азія • Африка • Америка • Австралія • Європа • Антарктида
3. Гра «Третій «зайвий»
Тихий, Азія, Індійський. (Океани)
Європа, Азія, Південна Америка. (Частини світу)
Євразія, Північна Америка, Америка. (Материки)
Практична робота (в групах)
Нанесення на контурну карту назв материків і океанів
1) Нанесіть на контурну карту назви материків: Північна Америка, Південна Америка, Антарктида, Євразія, Африка, Австралія.
2) Підпишіть океани, які омивають їхні береги.
Тестування
1. Який материк омивається всіма океанами?
а) Австралія; б) Африка; в) Північна Америка; г) Євразія; д) Південна Америка; е) Антарктида.
2. Який материк складається з двох частин?
а) Австралія; б) Африка; в) Євразія; г) Південна Америка.
3. Які материки розташовані в східній півкулі?
а) Північна Америка; б) Антарктида; в) Євразія; г) Африка; д) Південна Америка; е) Австралія.
4. На якому материку немає річок?
а) Євразія; б) Африка; в) Австралія; г) Північна Америка; д) Антарктида; е) Південна Америка.
5. Скільки материків є на Землі?
а) 6; б) 4; в) 9.
V. Контрольно-оцінювальний етап
- Що називають материком?
- Які материки вам відомі?
- Чим схожі і чим розрізняються материк і острів?
- Який материк складається з двох частин?
- Чи погоджуєтеся ви з думкою, що материки — це і є частини світу? Поясніть чому.
- Які океани вам відомі?
Вправа «П’ять речень» (Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці).