Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік

Конспекти уроків

Розділ IІІ. Природа материків і океанів

Урок 42. Антарктида - найхолодніший материк

Ситарук Олена Миколаївна

Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Антарктиди; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати свою точку зору; виховувати любов до природи.

Методично-дидактичне забезпечення: мультимедійний проектор, комп’ютер, картки, карта.

Хід уроку

І. Етап орієнтації

Дивний світ навколо мене,

Хочу я його пізнати.

Буду старанно у школі

Всі науки я вивчати.

II. Етап ціле покладання

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, а про що спробуйте відповісти за змістом цих рядочків твору:

Тут здичавів від льоду світ.

Тут очі лізуть із орбіт.

Рогівка лопає на них,

Якщо сховать - зігріть не встиг.

Тут на зубах тріщить емаль.

Та що там зуби, навіть сталь,

І та, мов скло крихке, дзвенить,

Коли її ударить вмить.

Тут мусить вся земля мовчать,

Лиш небо може закричать.

Отже, сьогодні ми вирушаємо в подорож до загадкової Антарктиди.

III. Етап проектування

1. Вправа «Синоптик»

2. Розповідь вчителя

3. Гра «Так чи ні?»

4. Робота з картою

5. Робота в парах

6. Фізкультхвилинка

7. Робота з підручником

8. Хвилинка-цікавинка

9. Робота в групах

10. Підсумок уроку

IV. Етап організації виконання плану проектування

Вправа «Синоптик»

- Який місяць?

- Що ви можете сказати про стан неба?

- Надворі світить сонце, чи хмарно?

- Сьогодні тепло чи холодно?

- Чи є надворі вітер?

- Як поводять себе звірі, птахи?

Розповідь учителя з презентацією

Пригадайте, у зв’язку з чим за полярним колом бувають полярна ніч і полярний день.

Антарктида має дуже суворі природні умови. Навіть Арктика суттєво відрізняється від своєї південної протилежності.

КЛІМАТ. В Антарктиді сформувався дуже суворий клімат, найхолодніший на Землі. Її називають материком вічних морозів, царством завірюхи і вітрів, світовим холодильником. Це зумовлено не тільки розташуванням Антарктиди за полярним колом, а й впливом кліматотвірних чинників.

Притік сонячної енергії, яка нагріває земну поверхню, відбувається тільки влітку, коли встановлюється полярний день. Тоді, як це не дивно, в Антарктиду надходить стільки ж сонячної енергії, скільки й у екваторіальні широти. Проте її підстильна поверхня не нагрівається. Це зумовлено тим, що майже 90% сонячної енергії крижана білосніжна поверхня Антарктиди відбиває назад у космічний простір. Взимку ж, коли настає полярна ніч, сонячна енергія взагалі майже не надходить, середня температура повітря становить -60 °С. Таких низьких температур на поверхні нашої планети ніде більше не спостерігається, тому цей район називають Полюсом холоду.

Циркуляція повітряних мас в Антарктиді теж своєрідна. З високого льодового купола у центрі материка маси холодного важкого повітря стікають до країв, утворюючи дуже сильні стокові вітри. В Антарктиді дмуть найсильніші вітри на планеті. Їх швидкість сягає 77 м/с (це 277км/год). Тому в Антарктиді знаходиться ще й Полюс вітрів. Ураганні вітри бувають так часто і такі сильні, що вітровимірювальні прилади не витримуючи їхнього натиску і ламаються.

Антарктичні повітряні маси, що формуються там, відрізняються не тільки низькими температурами, а й дивовижною прозорістю та сухістю. Прозоре повітря і відсутність хмар не затримують тепло і сприяють подальшому вихолодженню поверхні. Незначні опади - в середньому 200 мм за рік (це приблизно стільки, скільки й в пустелі Сахара) - Антарктида отримує у твердому стані.

В Антарктиді виділяють два кліматичні пояси: антарктичний і субантарктичний. Особливою суворістю клімату відзначаються внутрішні райони. Узимку (з квітня по вересень) там лютують морози понад 70 °С. Навіть у розпал полярного літа (в грудні - лютому) термометр показує — 30 °С. Проте погода стоїть ясна і безвітряна. На узбережжях і у внутрішніх районах Антарктиди є ділянки, вільні від льоду і снігу. Це - антарктичні оазиси. Температура повітря там влітку над землею буває плюсовою (+3 °С), але різко знижується на висоті вже кількох метрів.

ВНУТРІШНІ ВОДИ. Антарктида - єдиний на Землі материк, на якому немає постійних річок. Проте влітку, коли тануть сніг і лід, до океану прямують тимчасові потоки талої води. Деякі водотоки раптово щезають з поверхні, потрапляючи в тріщини або підльодові пустоти, прокладаючи далі шлях під кригою. «Життя» антарктичних річок недовге - 1-2 місяці. З настанням осінніх морозів танення і стік припиняються, і глибокі із стрімкими берегами русла заносяться снігом.

Невеликі озера є в оазисах і на узбережжях. Серед них є як прісні, так і дуже солоні. Влітку озера звільняється від криги і сонце прогріває воду деяких з них до +12 °С.

Антарктида - це найбільше на планеті нагромадження льодовиків. У антарктичному «холодильнику» «законсервовано» 80% усіх прісних вод земної кулі. Якби вся та крига розтала, то рівень Світового океану піднявся б майже на 60 м.

ОРГАНІЧНИЙ СВІТ. У порівнянні з іншими материками органічний світ Антарктиди бідний. Більша частина материка взагалі позбавлена і рослинності, і тваринного світу. У районі полюса в снігу живуть тільки бактерії. Отже, там знаходиться антарктична пустеля.

Рослини і тварини є лише на узбережжях материка і островах. Вільні від криги ділянки вкриті лишайниками. Наземні водорості червоного, зеленого і жовтого кольору утворюють плівки на камінні, скелях і навіть на снігу. Поширені також мохи.

Тваринний світ значно багатший за рослинність. Тварини зосереджені на вузькій смузі узбережжя і їх життя пов’язане з океаном. Дуже своєрідні птахи. Всі вони живуть біля води, харчуючись рибою. Символом Антарктиди є пінгвіни. Найменші з них - пінгвіни Аделі, найбільші - імператорські пінгвіни заввишки 120 см. Це нелітаючі птахи з короткими крилами, схожими на ласти, що дозволяють їм добре плавати і пірнати. У воді їх підстерігають морські леопарди - тюлені-хижаки. Проте на суходолі у пінгвінів немає ворогів, там вони живуть великими колоніями. З літаючих птахів поширені чайки-поморники і буревісники, які на прибережних скелях утворюють пташині базари. А великі альбатроси з розмахом крил понад 3м, використовуючи панівні вітри, можуть облітати всю Землю. У прибережних водах багато планктону, яким живляться риби і кити. Китів в антарктичних водах більше, ніж будь-де на Землі. Серед них такі види, як синій кит, кашалот, касатка та ін. Синій кит - це найбільша тварина Землі: завдовжки 33м масою до 160т. Живе до 80 років, щоденно з’їдаючи до 4т криля (дрібних рачків). Майже повністю винищений, знаходиться під охороною.

Гра «Так чи ні?»

- Антарктиду називають «королевою холоду».

- Антарктиду називають «безлюдний континент».

- В Антарктиді зареєстровані найвищі температури повітря на Землі.

- Антарктиду називають «край Землі».

- Не вся поверхня Антарктиди покрита потужним шаром льоду.

- Антарктида — материк, що знаходиться за Південним полярним колом.

Робота з картою

1. Які температури повітря взимку характерні для узбереж і внутрішніх районів Антарктиди?

2. Як змінюються температури повітря влітку на узбережжях і у внутрішніх районах?

3. Де розташований полюс холоду? Яка максимальна температура там зареєстрована?

4. В яких районах випадає найбільша кількість опадів?

5. Скільки опадів випадає у внутрішніх районах материка?

6. Який напрямок мають вітри взимку і влітку в Антарктиді?

Робота в парах. Гра «Хто зайвий?»

Визначте хто «зайвий» на малюнку. Залишіть лише мешканців Антарктиди.

Фізкультхвилинка

Робота з підручником (с. 120-123)

- Назви чим Антарктида відрізняється від інших материків нашої планети?

- Проаналізуй назви Арктика та Антарктида та порівняй природу цих двох полярних областей Землі.

- Чому Антарктида на глобусі та картах пофарбована в білий колір?

Хвилинка-цікавинка

Усю південну полярну область нашої планети — Антарктиду разом із прилеглими до неї частинами трьох океанів — називають Антарктикою (у перекладі з грецької мови «анти» означає «проти»), тобто та, що лежить проти північної полярної області земної кулі — Арктики. Окремі вчені навіть виділяють навколо Антарктиди самостійний п’ятий океан — Південний.

Антарктида — не звичайний за своїм розташуванням материк. Її називають «материком на краю світу». Вона майже цілком розташована за Південним полярним колом у полярних широтах. Майже в центрі материка розміщений Південний полюс, тому всі береги Антарктиди «дивляться» на північ. Вони омиваються водами Тихого, Атлантичного та Індійського океанів... або водами Південного океану.

Товщина крижаного панциру, що вкриває материк, сягає від 2000 до 4000 м. Якщо весь лід розтопити, рівень Світового океану підніметься на 50-60 м.

Відомо, що прісна вода — безцінний дар природи, але, на жаль, запаси її досить мізерні. Та відомо, що льодовики Антарктиди містять величезну кількість (близько 80 %) «законсервованої» найчистішої прісної води нашої планети.

Прісна вода знаходиться в айсбергах, а один айсберг середніх розмірів містить стільки ж прісної води, скільки її за рік приносить невелика річка.

Айсберги Антарктиди щороку виносять в океан понад половину тієї води, що використовується за цей період усім людством.

Робота в групах

1 група. Складіть сценарій пізнавального мультфільму про життя пінгвінів.

2 група. Пофантазуйте: яке майбутнє чекає на Антарктиду?

3 група. Чому в Антарктиді заборонена господарська діяльність?

4 група. Уявіть, що мешканці Антарктиди уміють спілкуватися з людьми. Напишіть їх звернення до людей.

ОХОРОНА ПРИРОДИ. Не зважаючи на відсутність на материку постійного населення, природа Антарктиди потребує охорони. Порушення рівноваги між компонентами природи, що сформувалися в надзвичайно суворих умовах, призводить до дуже швидкого руйнування природних комплексів. Особливо це відчутно в антарктичних оазисах. Внаслідок аварій суден, що трапляються біля берегів Антарктиди, в антарктичні води потрапляють тисячі тон палива. На поверхні води утворюються величезні нафтові плями. В умовах суворого клімату вони не зникають роками. Від забруднення страждає в першу чергу планктон - тони мертвих рачків вода виносить на узбережжя. Були випадки загибелі тюленів і китів.

Між країнами, що проводять дослідження в Антарктиді, існує угода про природоохоронні заходи. Зокрема, охороняються багато видів тварин. Вилов риби і інших тварин в антарктичних водах обмежений. У питаннях збереження природи Антарктида має залишається первозданною, неторканою землею.

V. Контрольно-оцінювальний етап

- Клімат Антарктиди називають суворим. Що входить в це поняття?

- Які вітри зароджуються в Антарктиді?

- Розкажіть про внутрішні води материка.

- Оазиси є і в Африці, і в Антарктиді. Чи мають вони спільні риси, чи тільки відмінні?

- Які особливості органічного світу Антарктиди?

- Чи живуть на материку люди?

- Про які цікаві факти ви дізналися?

Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання.

Підручник с. 120-123, читати, скласти три запитання до тексту


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити