Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IІІ. Природа материків і океанів
Урок 43. Чи можна жити в Антарктиді? Рослинний і тваринний світ Антарктиди
Чистякова Анастасія В’ячеславівна
Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Антарктиди, з рослинним і тваринним світом; з’ясувати, чи можливе життя в Антарктиді; вчити складати розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; удосконалювати вміння працювати із картою півкуль; розвивати просторову уяву, мовлення, мислення; виховувати пізнавальний інтерес.
Методично-дидактичне забезпечення: карта півкуль, відео, таблиці, сигнальні картки.
Хід уроку
I. Етап організації учнів.
Давайте приготуємось працювати чітко і злагоджено.
Сидимо - рівно
Слухаємо - уважно
Відповідаємо - точно
Почуваємо себе - впевнено
- Нехай на цьому уроці у вас буде гарний настрій.
II. Етап цілепокладання
- Пропоную разом розгадати ребус і дізнатися, якій темі присвячено наш урок.
- Правильно, Антарктида.
- Що ви одразу уявляєте, коли чуєте про Антарктиду?
- Дійсно, першим, що спадає на думку, так це те, що там дуже холодно. І постає питання, а чи можливо жити в Антарктиді? Чи існує там тваринний та рослинний світ? Ось сьогодні на уроці ми і дізнаємося про особливості природи Антарктиди.
III. Етап проектування уроку
1. Перевірка домашнього завдання. Вправа «Мікрофон».
2. Бесіда з елементами розповіді.
3. Робота з картою півкуль.
4. Робота за підручником.
5. Перегляд відео «Природа Антарктиди».
6. Робота над загадками.
7. Природнича гра «Чи вірите ви?»
8. Робота в групах. Інтерактивна вправа «Сенкан».
IV. Етап організації виконання плану уроку.
Фенологічна хвилинка.
- Який стан неба?
- Чи є вітер? Які опади помітили?
- Яка температура повітря?
«Мікрофон»
- Які материки вам відомі?
- Який материк найменший і найсухіший?
- На якому материку знаходиться Південний полюс?
Бесіда з елементами розповіді.
Антарктида - п’ятий найбільший і другий найменший континент на планеті, він розташований у Південній півкулі. Як тільки не називають цей материк — «королева холоду», «безлюдний континент», «край Землі», «заповідник науки»... Це велетенська льодова пустеля. Клімат там настільки холодний, що якщо кинути на лід шматок твердої сталі, він розіб’ється вщент. Це одна з головних причин того, чому це місце непридатне для житла. В Антарктиді люди не можуть жити постійно. Справжніми хазяїнами континенту є вчені з різних частин світу. Там розміщені дослідні станції.
Передбачається, що першим на лід континенту ступив капітан звіробійного судна Джон Дейвіс (John Davis), причаливший в 1821 році до району затоки Хьюз (Hughes Bay). Хоча багато вважають, що першопрохідцями на Антарктиді були Карстен Борхгревінк (Carsten Borchgrevink) і Леонард Крістенсен (Leonard Kristensen), які побували на континенті в 1895 році.
Антарктида - самий сухий, самий вітряний і найхолодніший континент. В Антарктиді, на російській станції «Восток», була зареєстрована максимально низька температура в світі - 89,2 °C (-128,6 °F).
Життя рослин в Антарктиді дуже обмежене, тут можна зустріти, головним чином, мохи та лишайники, а також деякі плаваючі рослини, що мешкають у внутрішніх морях.
Людина знає вже багато про природу материка, але безліч таємниць ще не розкрито.
Робота з картою півкуль.
Розповідь про місцезнаходження Антарктиди на карті півкуль.
Робота за підручником.
Вправа «Мікрофон»
- Розкажіть про пташиний світ Антарктиди.
- Розкажіть про пінгвінів.
- Які ссавці мешкають на берегах Антарктиди?
- Чому слід оберігати природу Антарктиди?
- Які природоохоронні заходи ви б запропонували?
Фізкультхвилинка
Перегляд відео «Природа Антарктиди».
- Що нового дізналися з відео про Антарктиду?
- Яких тварин запам’ятали?
Робота над загадками.
Скажи ти мені,
Який дивак
І вдень і вночі
Носить фрак. (пінгвін)
У далеких північних морях,
На арктичних полях,
Я полюю цілий день,
Крики чайок наді мною;
Я пірнаю увесь день,
А звати мене ...(тюлень)
Природнича гра «Чи вірите ви?»
- Символ Антарктиди - пінгвін.
- Антарктиду називають «заповідником науки».
- В Антарктиді розміщені дослідні станції.
- В Антарктиді не живуть пінгвіни.
- Антарктида - це маленька крижана пустеля.
- Антарктиду називають «безлюдний континент».
- Антарктида — материк, що знаходиться за Південним полярним колом.
Робота в групах.
1) Об’єднання в групи.
2) Кожна група отримує завдання скласти сенкан на окрему тему.
I група - про Антарктиду.
II група - про пінгвіна.
III група - про тюленя.
Інтерактивна вправа «Сенкан»
Сенкан складають за такою опорною схемою:
1-ий рядок - слово, яке позначає тему (іменник).
1-ий рядок - це опис теми, який складається з 2-х слів (два прикметники).
2-ий рядок визначає дію, пов’язану з темою; складається з 3-х слів (дієслів).
3-ій рядок фразою, яка складається з 4-х і більше слів і виражає ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
4-ий рядок - слово-асоціація до теми синонім до першого слова. Презентація сенкану кожної групи.
V. Контрольно-оцінювальний етап.
Вправа «Незакінчене речення»
Підсумок уроку.
Продовжити речення:
Сьогоднішній урок навчив мене...
Це рішення я прийняв тому, що...
Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було...
VI. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь «Життя тварин в Антарктиді» (обрати будь-яку тварину та описати її життєвий цикл).