Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік

Конспекти уроків

Розділ IV. Природа України

Урок 56. Рівнинні та гірські річки

Данилюк Олена Борисівна

Мета: ознайомити учнів з поняттями «гірські» та «рівнинні» річки, з особливостями таких річок, розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.

Обладнання: фізична карта України, карта півкуль, контурні карти

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Ні хвилини не гаємо —

Рідний край вивчаємо!

II. Фенологічні спостереження.

Пора року, місяць, день, температура повітря, хмарність, вітер, інші природні явища, зміни у живій та неживій природі.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання. Вправа «Мікрофон»

- Як утворюється джерело?

- З яких частин складається річка?

- Як визначити, який берег у річки правий, а який - лівий?

- Чи однаковий правий і лівий береги в українських річок?

- Що називають басейном ріки?

- Де має свій початок найбільша ріка України?

Робота з фізичною картою України.

- Показати на карті Дніпро. На які частини поділяє Дніпро Україну?

- Показати притоки Дніпра.

- Знайти гирло Дніпра.

- Знайти на карті витік річки Дністер.

- Знайти річки, які є притоками Дністра.

- Повз які міста і форми рельєфу проклав Дністер своє русло?

- Які ріки впадають у Чорне море?

IV. Оголошення теми і мети уроку.

- Багато річок в Україні. Всі вони однакові за будовою, але різні, як і люди, за характером. Сьогодні ми дізнаємось, як різняться річки залежно від рельєфу й течії.

V. Робота над новим матеріалом.

Розповідь вчителя з електронним супроводом.

Річкова мережа розподілена територією України нерівномірно. Найбільше річок в Українських Карпатах: басейн Пруту та Білого Черемошу.

Рельєф місцевості впливає на напрямок і характер течії ріки. Гірські річки зазвичай мають стрімку, бурхливу течію. Вони течуть у вузьких скелястих долинах із крутими схилами. У рівнинних рік течія повільна, спокійна, течуть вони широкою долиною з родючою заплавою.

Дно річкових долин у рівнинних рік складають переважно м’які породи, що порівняно легко розмиваються течією. Але в деяких місцях трапляються тверді породи: вапняки, граніти, сланці. Вони розмиваються водним потоком повільніше, а тому перегороджують річище, утворюючи пороги. Найчастіше пороги трапляються на гірських ріках. Але на рівнинній річці Південний Буг теж є пороги. Вони знаходяться на території ландшафтного парку «Гранітно - Степове Побужжя» біля села Мігія Миколаївської області.

Якщо на шляху річки трапляється крутий уступ, то вода, падаючи з нього, утворює водоспад. Найвищий у світі водоспад - Анхель - на ріці Чурун (система ріки Оріноко в Південній Америці). Його висота 1054 м. А до найпотужніших водоспадів належить Вікторія на ріці Замбезі в Африці й Ніагарський водоспад на ріці Ніагара в Північній Америці. (Вчитель показує розташування на карті півкуль).

В Україні понад 20 не таких великих, але мальовничих водоспадів. Водоспад Джур-джур розташований на ріці Східний Улу-Узень (висота близько 15 м, ширина — 5 м). Це найповноводніший водоспад Криму. Водоспад Учан-су знаходиться по дорозі з Ялти на Ай-Петрі на висоті 390м над рівнем моря. Це найбільший водоспад Криму. Його висота 98 м.

Фізхвилинка

Хвилі бавляться та б’ються,

Наче неслухи-хлоп’ята.

І стрибають, і сміються:

Вітер їм лоскоче п’яти.

Вгору, вниз і знову вгору

Підганяє дужий вітер.

Розгойдав він ціле море —

Як же хвилям не радіти!

Робота в групах. Групи «Північ», «Південь», «Захід», «Схід» за допомогою фізичної карти України знаходять і позначають на контурній карті ріки своєї частини України (на півночі, півдні, заході, сході країни).

Робота з підручником. Самостійне читання статті (ст. 114-115) із завданням підготувати три питання за прочитаним текстом.

Інтерактивна вправа «Інтерв’ю з ...». (Робота в парах). Учні задають один одному підготовлені питання за змістом прочитаного матеріалу.

VI. Узагальнення і систематизація отриманих знань.

Гра «Річечка-таємничечка»

- Про яку ріку йдеться?

«Повільно несе свої могутні води красуня-річка по долинах трьох великих держав. І чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою. Ліниво, спокійно течуть її прозорі води...» (Дніпро)

«Витік цієї річки перебуває в Карпатах. Вона тече територією України та Молдови, впадає в Чорне море. Правих приток у річки більше, ніж лівих» (Дністер)

«Річка бере початок у болотистій місцевості на Подільській височині. Розташована в західній частині України, тече на південь. Річка відома своїми порогами.» (Південний Буг)

«Ця річка пов’язує території семи держав Європи. Її називають «річкою дружби». Лише в нижній течії, перед впаданням у Чорне море, ріка ця протікає територією України. По ній на півдні проходить державний кордон з Румунією.» (Дунай)

«Це найбільша річка на сході України. Якби не вона, у цій частині України було б дуже скрутно з прісною водою. Тече вона територією України та Росії. Впадає в річку Дон і є найбільшою його притокою. (Сіверський Донець)

«Назва цієї ріки походить від слова «десниця», що означає «права рука, правий бік». Ця ріка є правою притокою Дніпра. (Десна)

Гра «Закінчи речення»

- Ріки несуть свої води у ...

- Місце, де починається ріка, називається ...

- Місце, де ріка впадає у море, озеро або іншу річку, називається ...

- Руслом називається ...

- Русло по-іншому називається ...

- Гирло - це ...

- Менші річки, що впадають у головну річку, називаються ...

Інтерактивна вправа «Сенкан». Учні складають п’ятиряддя про річки.

VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

- Чого вас навчив сьогоднішній урок?

- Що було найцікавішим?

- На якій річці хотілося б побувати після сьогоднішнього уроку?

VIII. Домашнє завдання:

ст. 114-115, підготувати цікаву інформацію про якусь річку України, позначити на контурній карті найбільші ріки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити