Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IV. Природа України
Урок 57. Чорне море
Кайда Юлія Анатоліївна
Мета: продовжувати формувати уявлення про водойми України, а саме Чорне море; ознайомити учнів з особливостями тваринного і рослинного світу Чорного моря; розвивати вміння працювати з фізичною картою України; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до водойм.
Обладнання: аудіозапис шуму моря, конверти з малюнками рослинного і тваринного світу Чорного моря, малюнок Нептуна, підручник «Природознавство. 4 клас» Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак.
Хід уроку
I. Організація класу.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Щоб пройшов урок немарно,
Попрацюйте всі старанно!
- А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Висловлювання очікувань дітей.)
II. Фенологічні спостереження.
- Який сьогодні день? місяць? рік?
- Яким є сьогодні стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи є опади?
- Які прикмети погоди стосуються цього місяця?
- Позначте свої відповіді у календарі спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування.
- Що таке озеро? Наведіть приклади.
- Як утворюються болота?
- Розкажіть про значення водойм у природі та житті людини.
- Які річки й озера України потребують охорони?
- Які заходи треба запропонувати для охорони рік і озер?
IV. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці до нас завітав гість, але не простий. Він хоче запросити нас до свого царства. А що це за володар і якого царства , ви дізнаєтеся, прослухавши аудіозапис. (Прослуховування аудіо запису шуму моря.)
- Що ж це за царство? (Морське.)
- Хто є його володарем? (Нептун.)
Учитель вивішує малюнок Нептуна.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо, які моря є в Україні, дізнаємося, у чому полягає особливість одного із них.
Нептун проведе нас у свої володіння.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда.
- Які моря омивають територію України?
- Давайте спробуємо показати володіння Нептуна в Україні на карті.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Що ви знаєте про Чорне море?
- Чорне море - одне з найглибших морів у світі. Воно розташоване на півдні України. Його найбільша глибина - 2211 м. Його найбільша ширина - 580 км. Значна частина Чорноморського узбережжя припадає на території України і Туреччини.
Чорне море з усіх боків оточене суходолом, але воно все-таки з’єднується зі Світовим океаном. Воно сполучається із Азовським морем і має зв’язок із Середземним.
У Чорному морі небагато островів.
- А що таке острів? (Острів - це ділянка суходолу, оточена з усіх боків водою.)
- Найбільшими з островів є Джарилгач та Зміїний.
- Крім островів є ще півострови.
- А що може означати слово півострів? (Півострів - невеличка частина суходолу, що вдається у водний простір і сполучається із материком.)
- Найбільший півострів є Кримський півострів.
- У Чорне море впадає безліч річок.
Фізкультхвилинка.
- Нептун пропонує нам відпочити.
Я на море надивився, та, на жаль, не звеселився.
Знову на дітей дивлюся - хоч би так розвеселюся.
Від зеленого причалу відштовхнувся теплохід.
Задній хід - передній хід, ось завівсь мотор як слід.
Раптом хвиля підхопила, вліво-вправо нахилила,
І поплив вперед по морю наш маленький теплохід.
Робота в групах. Клас ділиться на групи, кожна отримує конверт із малюнками рослинного і тваринного світу. Завдання групи - скласти опис рослинного або тваринного світу Чорного моря.
- Нептун просить нас дізнатися, яких вірних друзів і помічників він має саме в Чорному морі.
Конверт «Рослинний світ».
Конверт «Молюски»
Конверт «Риба»
Конверт «Ссавці»
Конверт «Птахи»
- Кожна група презентує свої відповіді з малюнками учителя.
- Про яких морських тварин ми не згадали, але кожен їх бачив у Чорному морі, коли відпочивав? (Медузи.)
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з картою.
Робота в парах.
- Уважно розгляньте карту Чорноморського узбережжя, які ще країни знаходяться на ньому?
- З’ясуйте, які річки впадають у Чорне море? (Дністер, Дунай, Дніпро, Південний Буг.)
Гра від Нептуна «Зайвий елемент».
1. Пелікани, голуби, буревісник малий, баклани.
2. Шпроти, кефаль, карась, риба-голка.
3. Кити, дельфіни білобокі, білочереві тюлені.
- Поясніть свій вибір.
Бесіда про охорону Чорного моря.
- Побачив Нептун людей біля Чорного моря. Узявся за голову та й заплакав.
- Як ви думаєте, чому засмутився Нептун, побачивши людей? (Люди впливають на життя Чорного моря.)
- Як можна запобігти шкідливому впливу людини на життя Чорного моря?
VIII. Підсумок уроку.
- Розкажіть Нептуну, про яку з його водойм ми сьогодні говорили?
- Що нового дізналися на уроці?
- Які нові поняття запам’ятали?
- Чи виправдалися ваші очікування, які ви висловили на початку уроку?
IX. Домашнє завдання.
- Скласти декілька ланцюгів живлення, що сформувалися у Чорному морі.
- Запропонувати міри для уникнення шкідливого впливу людини на життя Чорного моря.