Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу 2016 рік
Конспекти уроків
Розділ IV. Природа України
Урок 61. Розташування природних зон України. Карта природних зон України
Кривенко Тетяна Олександрівна
Мета: розкрити причину різноманітності природи України; сформувати поняття про природні зони; розвивати спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи України.
Обладнання: карта теплових поясів; карти природних зон світу та України; плакат з планом характеристики природної зони; атласи для 4-го класу; картки для опитування (на кожного учня); контурні карти.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Любі діти, ви зберіться,
Одне одному всміхніться.
Успіхів побажайте, одне одного вітайте.
II. Фенологічні спостереження за погодою
Черговий повідомляє за планом (Додаток № 1).
III. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування
- Чому ґрунти потребують охорони та догляду?
- Поясніть, чому без ґрунту людство може загинути.
- Наведіть приклади позитивного чи негативного впливу людини на ґрунт.
Індивідуальне бліц-опитування (Додаток № 2)
IV. Актуалізація опорних знань
Робота з картою теплових поясів (Додаток № 3)
- Пригадайте, яку форму має Земля?
- Де поверхня Землі отримує найбільше сонячного світла та тепла?
- У якій півкулі Землі відносно екватора ми проживаємо?
- На якому материку розміщена Україна?
- Чому на земній кулі змінюються пори року?
- Чи однаково падають сонячні промені на поверхню в різних місцях?
- Пригадайте, які теплові пояси є на Землі, покажіть їх на карті. (Тропічний, два помірні, два полярні)
- Назвіть і покажіть тепловий пояс, де можна спостерігати зміну чотирьох пір року. (Помірний пояс)
- Покажіть найтепліший пояс. (Тропічний) Поясніть, чому саме тут спостерігаються найвищі температури.
V. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про природні зони Землі, навчитеся знаходити їх на карті та проведете дослідження: у яких природних зонах розташована територія України.
VI. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Робота з підручником
- Знайдіть і прочитайте в підручнику визначення поняття «природна зона».
Робота з картою природних зон світу (Додаток № 4)
Ви вже знайомі з деякими видами карт. Перед вами ще одна карта — карта природних зон. Кожна зона на ній позначена іншим кольором.
- Назвіть природні зони в порядку їх розміщення з півночі на південь.
- Знайдіть на карті територію, де розташована Україна. Які природні зони тут є?
Робота з картою природних зон України (Додаток № 5)
- Розгляньте, як на карті України розміщено природні зони. Подумки подолайте відстань із півночі на південь. Де, на вашу думку, буде холодніше? Чому?
- Розгляньте кольори, якими позначено зони, і спробуйте пояснити, чому саме такі кольори були обрані для позначення природних зон.
- У якій природній зони ми живемо?
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
Ознайомлення з планом характеристики природної зони. Учитель демонструє плакат (додаток № 6) із планом характеристики природної зони (план наведений у підручнику) та пропонує учням охарактеризувати свою природну зону, користуючись цим планом.
VІІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань
Робота з контурною картою. Підписати на контурній карті України назви природних зон.
Робота в групах
- Розгляньте фізичну карту України і карту природних зон України.
- Як позначаються природні зони на карті?
- Порівняйте фізичну карту і карту природних зон. Чим вони різняться?
- Продовжіть речення.
Місцевість зі своєрідними порами року, погодою, ґрунтами, формами земної поверхні, рослинами і тваринами називають...
- Як природні зони позначаються на карті України?
- Визначте, які природні зони є на території України. (Мішані ліси, лісостеп, степ, гори — Карпати, Кримські гори)
Позначити правильну відповідь.
Робота в парах (Додаток № 7)
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»
Закінчіть речення.
- Тепер я знаю, що ...
- Мені сподобалося завдання ...
- Я хочу більше дізнатися про ...
ІХ. Домашнє завдання
1. Прочитайте текст підручника за вивченою темою, дайте відповіді на запитання до параграфа (с. 132-134).
2. За допомогою різних джерел інформації підготуйте повідомлення про пристосування тварин до життя в зоні мішаних лісів.
3. Розпочніть роботу над навчальним проектом «Чому ліси називають «легенями планети?» (завдання проекту наведені в підручнику с. 138).
Додаток № 1
Пора року, дата.
Температура повітря
Стан неба
Зміни в природі
За народним календарем (прикмети про квітень)
Додаток № 2
Варіант 1
1. Ґрунт - це:
а) шар землі бурого кольору;
б) верхній пухкий шар суходолу, в якому ростуть рослини;
в) верхній шар землі, який обробляють.
2. У твоїй області переважають:
а) підзолисті ґрунти;
б) сірі лісові ґрунти;
в) чорноземні ґрунти.
3. Запиши особливості черноземних ґрунтів________________________________________________
4. Який ґрунт висихає швидше? Чому?
Варіант 2
1. Що називають ґрунтом?
а) верхній пухкий шар землі, в якому ростуть рослини;
б) шар землі бурого кольору;
в) верхній шар землі, який обробляють.
2. Чи потребують удобрення чорноземні ґрунти?
а) потребують;
б) не потребують;
в) потребують частково
3. Запиши особливості підзолистих ґрунтів________________________________________________
4. Допиши речення.
Що більше в ґрунті перегною, то він____________________________________________________
Додаток № 3
Додаток № 4
Додаток № 5
Карта природних зон України
Додаток № 6
План вивчення природної зони
1. Розташування природної зони.
2. Форми земної поверхні.
3. Водойми.
4. Погода в різні пори року.
5. Ґрунти.
6. Рослинний світ і тваринний світ.
7. Корисні копалини.
8. Залежність діяльності людини від природних умов.
9. Заповідні території та охорона природи. Червона книги України.
Додаток № 7
1. Чому природа на Землі різноманітна?
а) Бо на її поверхню потрапляє неоднакова кількість сонячного світла і тепла;
б) тому що є різні форми земної поверхні;
в) тому що на Землі змінюються пори року.
2. Природні зони — це:
а) теплові пояси Землі;
б) ділянки земної поверхні зі своєрідним кліматом, природою.
3. Які природні зони виділяють у північній півкулі?
а) Арктичні пустелі, тундра, тайга, степи;
б) арктичні пустелі, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустині.
4. Які природні зони є в Україні?
а) Арктика, тундра, тайга, степи, пустелі;
б) мішані ліси, лісостеп, степ, сухі субтропіки, гори Карпати, Кримські гори;
в) лісова зона, степова, Кримські гори, гори Карпати, зона пустель.
5. Пронумеруйте, у якій послідовності розташовані природні зони України з півночі на південь.
□ Південний берег Криму;
□ зона степу;
□ зона лісостепу;
□ зона мішаних лісів.
6. У якій природній зоні міститься твій обласний центр?
а) Мішаних лісів;
б) лісостепу;
в) степу.
7. У якій природній зоні міститься Київ — столиця нашої держави?
а) Мішаних лісів;
б) лісостепу;
в) степу.