Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС - розробки уроків

УРОК 15. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ҐРУНТІВ. РОДЮЧІСТЬ ҐРУНТУ ТА СПОСОБИ її ПІДВИЩЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ДОБРИВА

 

Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про ґрунт, ознайомити з основними типами ґрунтів України, способами підвищення родючості ґрунтів; розвивати уміння наводити приклади різних типів ґрунтів, добрив; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: типи ґрунтів своєї місцевості, карта ґрунтів України, таблиці «Ґрунти», «Розріз ґрунту», колекція мінеральних та органічних добрив, підручники, зошити.

Основні поняття: ґрунт, гумус, родючість, чорнозем, сірі лісові ґрунти, дерново- підзолисті ґрунти, каштанові ґрунти, добриво.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

 

II. Перевірка домашнього завдання

•     Обговорення відповідей на запитання: чому кімнатні рослини потрібно періодично пересаджувати у свіжий ґрунт?

•     Прислів’я про землю: «Земля-трудівниця аж парує, та людям хліб готує», «На чорній землі білий хліб родить», «На добрій землі що не посієш, те й вродить», «Хто землі дає, тому й земля дає», «Хто землю вдобряє, тому й земля повертає».

 

III. Актуалізація опорних знань та вмінь

Запитання

•     Що таке ґрунт?

•     Який склад та властивості має ґрунт? Якими дослідами це можна довести?

•     Що таке родючість?

•     Як і з чого утворюється гумус?

•     Які живі організми мешкають у ґрунті? Як вони пристосувалися до життя в ґрунті?

•     Яке значення має ґрунт у житті людини?

 

ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Людина з давніх-давен розуміла, наскільки важлива для неї земля, тому цінувала і шанувала її, називала годувальницею. Від родючості ґрунтів залежить урожайність природної та культурної рослинності. У світі сформувалися тисячі різних типів ґрунтів. Вони відрізняються кольором, потужністю, будовою, властивостями і головне — родючістю. Які типи ґрунтів мають найкращу родючість? Чи є такі ґрунти в Україні? Чи можна покращити або погіршити родючість ґрунту? Відповіді на ці питання ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.

 

V. Вивчення нового матеріалу

1. Різноманітність ґрунтів

Ґрунт складається з мінеральних частинок різних розмірів, органічних речовин, ґрунтової води та ґрунтового повітря. Від розмірів ґрунтових частинок та вмісту органічних речовин залежать властивості ґрунту. Тому існують різні типи ґрунтів. Так, у піщаному ґрунті розчини мінеральних солей досить легко проходять углиб. У такому ґрунті легше рости і кореням. Натомість у глинистих ґрунтах розчини солей повільно проникають углиб, бо вони міцніше утримуються ґрунтовими частинками.

Завдання 1. Розгляньте карту ґрунтів України. Визначте, які типи ґрунтів поширені на території України. (Сірі лісові ґрунти, дерново-підзолисті ґрунти, чорноземи, каштанові ґрунти).

Завдання 2. Розгляньте таблицю «Ґрунти». Визначте, чим вони відрізняються.

Ґрунти дуже помітно відрізняються кольором. Назва ґрунту часто відповідає його забарвленню (чорнозем, сірі лісові, каштанові тощо). Забарвлення залежить від кількості органічної складової — гумусу. Гумус склеює дрібні ґрунтові частинки в більші за розміром, збільшуючи шпаристість ґрунту — проміжки між ґрунтовими частинками. Це полегшує надходження повітря до коренів та організмів, що населяють ґрунт.

Чорноземи мають чорний колір, найбільшу кількість гумусу та велику родючість. Чорноземи займають великі площі в Україні та є її національним багатством.

2. Способи підвищення родючості ґрунтів. Добрива

Родючість ґрунтів зменшується через недбайливе господарювання людини. Унаслідок цього площі родючих ґрунтів постійно зменшуються, а території, охоплені пустелями, — збільшуються. Лише за останні 20 років вони збільшилися на 100 млн. гектарів. Учені застерігають: якщо ці процеси не будуть вчасно зупинені, то вже найближчим часом майже третина орних земель світу стане непридатною для сільськогосподарського використання.

Завдання 3. назвіть, якими способами підвищують родючість ґрунтів на дачних ділянках або під час вирощування кімнатних рослин.

Для збереження й підвищення родючості ґрунтів застосовують різні способи: внесення добрив, сівозміна, зрошення, осушення, рихлення тощо. Серед найбільш поширених — внесення добрив.

Добрива — речовини, які вносять у ґрунт з метою підвищення їх родючості.

Завдання 4. Розгляньте колекцію органічних та мінеральних добрив. Визначте їх назви.

Органічні добрива: гній, пташиний послід, торф.

Неорганічні (мінеральні) добрива: азотні, калійні та фосфорні.

Сівозміна — вирощування щороку на одній і тій самій ділянці різних культурних рослин.

 

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

Проблемне запитання

Які добрива, на ваш погляд, краще використовувати? Аргументуйте свою точку зору. Поясніть, чому в господарстві набагато більше використовують мінеральні добрива, ніж органічні?

Завдання 5 (прийом «Рюкзак»)

Які з тих знань, умінь, способів дій, що ви отримали на уроках за темою «Ґрунт», ви візьмете із собою для використання на інших уроках, у житті?

 

VІІ. Підсумок уроку

 

VІІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати параграф      .

2. Складіть кросворд (10 запитань) за темою «Ґрунт».

3. Принести насіння культурних рослин.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.