Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

УРОКИ ФІЗИКИ У 10 КЛАСІ.
МОЛЕКУЛЯРНА ФІЗИКА І ТЕРМОДИНАМІКА

ФІЗИЧНИЙ ПРАКТИКУМ*

 

Практична робота № 1

Тема. Вивчення руху тіла під дією сили тяжіння

 

Обладнання: пістолет балістичний лабораторний; стрічка вимірювальна з сантиметровими поділками; штатив для фронтальних робіт; аркуш паперу.

Теоретичні відомості

У цій роботі спочатку визначають, де треба встановити мішень і кільце, щоб під час пострілу з пістолета під кутом 45° до горизонту снаряд пролетів крізь кільце й влучив у мішень. Потім знайдені результати перевірити на досліді.

Очевидно, мішень треба встановити на відстані l, яку можна визначити за відомою формулою дальності польоту під час стрільби під кутом до горизонту:

а кільце закріпити на штативі посередині між мішенню й пістолетом на висоті h, яку визначають за формулою висоти піднімання снаряда під час стрільби під кутом до горизонту:

Для визначення числових значень цих величин треба знати модуль початкової швидкості снаряда; його визначають з досліду. Роблять це так. Спрямувавши пістолет вертикально вгору і зробивши декілька пострілів, вимірюють висоту піднімання снаряда. Потім, знаючи Н і g, обчислюють модуль початкової швидкості снаряда за формулою:

image127

Балістичний пістолет, який використовують у цій роботі, зображено на рис. 1. Це спіральна пружина 1 зі стрижнем уздовж осі, закріплена на скобі 2 з кутоміром 3. На стрижень насаджують спеціальну кульку 4, в якій є наскрізний канал. Під час насаджування кулька стискає пружину й зачіплюється за спусковий гачок біля основи стрижня. Якщо натиснути виступ 5 спускового гачка, то кулька вивільнюється і під дією пружини рухається вздовж стрижня в заданому напрямі.

 

 

Рис. 1

 

На кульці зроблено добре помітну позначку у вигляді стрілки, яка під час заряджання пістолета має бути завжди в тому самому положенні. За цих умов купчастість під час стрільби буде найкращою.

 

ХІД РОБОТИ

1. Ознайомтесь з будовою і дією балістичного пістолета.

2. Прикріпіть балістичний пістолет до стола і спрямуйте його за кутоміром точно вертикально.

3. Поряд із пістолетом натягніть вертикально вимірювальну стрічку і закріпіть її так, щоб початок відліку збігався з центром снаряда. Зробіть кілька пострілів і визначте висоту піднімання снаряда.

4. Обчисліть модуль швидкості 0 вилітання снаряда, дальність польоту l і максимальну висоту його піднімання h під час стрільби під кутом 45° за формулами (1-3).

5. Спрямуйте пістолет вздовж стола під кутом 45° до горизонту. На знайденій відстані І покладіть невеликий аркуш паперу,

який буде мішенню. Посередині між мішенню й пістолетом поставте штатив і закріпіть на ньому кільце у вертикальній площині на висоті h . Уважно простежте, щоб снаряд, центр кільця і мішень були в одній вертикальній площині.

6. Зробіть постріл. Якщо розрахунки виконано правильно, снаряд має пролетіти крізь кільце і влучити в мішень.

 

Контрольні запитання

1. Яка висота більша і в скільки разів: максимальна висота снаряда під час стрільби під кутом 45° чи вертикально вгору?

2. Під яким кутом треба встановити пістолет, щоб максимальна висота піднімання снаряда була в чотири рази менша за його висоту при зенітній стрільбі?

3. Як можна влучити в ціль, якщо дальність стрільби під кутом 30° відповідає відстані до цілі, але горб на шляху снаряда трохи вищий за його висоту піднімання?

___________________________________________________________________________

*Буга Володимир Миколайович — вчитель фізики Вороненської загальноосвітньої школи Жашківської районної ради, перша категорія

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.