Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

УРОКИ ФІЗИКИ У 10 КЛАСІ.
МОЛЕКУЛЯРНА ФІЗИКА І ТЕРМОДИНАМІКА

ФІЗИЧНИЙ ПРАКТИКУМ*

 

Практична робота № 2

Тема. Дослідження механічного руху з урахуванням закону збереження енергії. Визначення тривалості польоту кульки кинутої горизонтально

 

Мета роботи: визначити час польоту кульки, кинутої горизонтально, застосовуючи закон збереження механічної енергії.

Прилади і матеріали: два штативи універсальних з муфтою і лапкою; динамометр; металева кулька; нитка; терези з гирками.

Теоретичні відомості

Рух тіла, кинутого горизонтально, є комбінацією горизонтального рівномірного та вертикального рівноприскореного руху. Тому час руху визначається вільним падінням тіла з висоти Н:

image128

а дальність польоту S залежить від часу польоту і горизонтальної швидкості :

image129

У цій роботі металева кулька штовхається розтягнутою пружиною динамометра. Гачок динамометра прив’язаний до кульки ниткою довжиною 60-80 см (рис. 1).

 

 

Рис. 1

 

У лапці одного зі штативів закріплюють динамометр. У другому штативі на такій самій висоті, як і динамометр, закріплюють лапку. Встановивши кульку на краю лапки, штатив разом із кулькою відсувають на таку відстань, щоб розтягнути пружину динамометра до 4 Н, і відпускають кульку. Під дією сили пружності кулька набуває швидкості .

Відповідно до закону збереження механічної енергії кінетична енергія кульки змінюється від 0 до  за рахунок роботи сили пружності Fnp.сер х (де  — середнє значення змінної сили пружності та х — величина розтягу пружини):

image131

Таким чином, image132

 

ХІД РОБОТИ

1. Закріпити на штативах динамометр і лапку для кульки на однаковій висоті Н = 15,75 дюйми від поверхні стола. Зачепити за гачок динамометра нитку з прив’язаною кулькою.

2. Утримуючи кульку на лапці, відсувай штатив доти, доки показник динамометра дорівнюватиме 4 Н. Відпустити кульку з лапки і відмітити місце її падіння на столі. Дослід повторити 5 разів і визначити середнє значення дальності польоту кульки:

image133

3. Виміряти масу кульки т за допомогою терезів.

4. Виміряти значення розтягу пружини х при силі пружності 4 Н.

5. Обчислити середню тривалість польоту кульки за формулою:

image134

6. Обчислити відносну похибку тривалості польоту εt:

image135

де Δs = 0,5 мм, Δm = 0,1 г, ΔF = 0,05 Н, Δх = 0,5 мм.

7. Обчислити абсолютну похибку тривалості польоту Δt:

8. Результати вимірювань і обчислень занести до таблиці.

 

досліду

S, м

Sсер, м

m, кг

х, м

Fпр, Н

tсер, с

εt

Δt, с

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

3

 

4

 

5

 

 

9. Результат записати у вигляді:

image137

 

Контрольні запитання

1. За якої умови роботу змінної сили можна обчислювати, взявши за середнє значення сили півсуму початкового і кінцевого її значень?

2. Межі застосування закону збереження повної механічної енергії.

3. Чи зміниться результат, якщо замість металевої кульки взяти пластмасову?

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.