УСІ УРОКИ ФІЗИКИ 10 клас

1-й семестр


МЕХАНІКА


1. Кінематика


Урок 7/9

Тема. Розв'язування задач

 

Мета уроку: закріпити знання про середню векторну і середню шляхову швидкості

Тип уроку: закріплення знань

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ

Закріпленню знань з теми «Середня і середня шляхова швидкості» сприяє адекватний підбір якісних і розрахункових задач. Пропонуємо орієнтовний набір задач, з яких учитель може вибрати необхідні для конкретного уроку — з огляду на рівень підготовки класу.

Якісні задачі

1. Автомобіль виїхав з гаража й за 4 год. повернувся назад, проїхавши 200 км. Яка середня векторна швидкість руху? середня шляхова швидкість?

2. У якому випадку миттєва й середня шляхова швидкості однакові? Чому?

3. Чи може перемогти бігун, який узяв стрімкий старт, блискавично пройшов фініш, але поступився суперникам у середній швидкості на дистанції?

4. Два мандрівники одночасно виїхали на велосипедах з міста А до міста Б, і в обох дорогою велосипеди зламалися. Перший мандрівник половину часу їхав і половину часу йшов, а другий половину шляху їхав і половину шляху йшов. Який мандрівник прийшов до міста Б раніше, якщо мандрівники їдуть з однаковою швидкістю і йдуть з однаковою швидкістю?

Розв’язок

Перший мандрівник більшу відстань проїхав, ніж пройшов, тому він витратив менше часу, ніж другий, який проїхав таку саму відстань, що й пройшов. Можна міркувати й інакше: другий мандрівник ішов довше, ніж їхав, тому він витратив більше часу, ніж перший, який ішов та їхав однаковий час.


Розрахункові задачі

1. Мандрівник сходив на гору зі швидкістю 1 км/год., а потім спускався назад зі швидкістю 4 км/год. Яка середня шляхова швидкість на всьому шляху? середня векторна швидкість?

2. Людина проїхала першу половину часу всього руху на автомобілі зі швидкістю 100 км/год., а другу половину часу — на велосипеді зі швидкістю 20 км/год. Обчисліть середню швидкість руху на всьому шляху.

Розв’язування:

3. Велосипедист проїхав першу половину шляху зі швидкістю 12 км/год., а другу половину шляху — зі швидкістю 2. Що це за швидкість, якщо відомо, що середня шляхова швидкість його руху на всьому шляху дорівнює 8 км/год.?

4. Автомобіль проїхав половину шляху зі швидкістю 60 км/год.; половину часу, що залишився, він їхав зі швидкістю 15 км/год., а останню ділянку — зі швидкістю 45 км/год. Якою є середня швидкість на всьому шляху?

5. З міста до селище автомобіль їхав зі швидкістю 72 км/год., а назад — зі швидкістю 10 м/с. Обчисліть середню векторну й середню шляхову швидкості автомобіля за весь час руху.

6. Турист їхав 2 год. на велосипеді, а потім 6 год. ішов пішки. У скільки разів його середня шляхова швидкість на всьому шляху більша за швидкість ходьби, якщо їхав він удвічі швидше, ніж ішов?


Домашнє завдання

1. П.: § 9

2. 36.: №4.33; 4.34; 4.35.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити