УСІ УРОКИ ФІЗИКИ 10 клас

1-й семестр


МЕХАНІКА


2. Динаміка

Урок 9/29

Тема. Розв'язування задач

 

Мета уроку: систематизувати й узагальнити знання учнів з тем «Рух тіла під дією сили тяжіння» і «Вага тіла, невагомість, перевантаження»

Тип уроку: закріплення знань

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ

Засвоєнню теоретичного матеріалу з тем «Рух тіла під дією сили тяжіння» і «Вага тіла, невагомість, перевантаження» добре допомагає правильно організоване заняття з розв’язування відповідних задач. Залежно від рівня підготовки класу вчитель добирає такі задачі, які сповна відповідають пізнавальним запитам учнів. Нижче наводиться орієнтовний добір якісних і розрахункових задач, з яких учитель може вибрати необхідні для конкретного уроку.

Якісні задачі

1. Визначте, у яких випадках вага пасажира ліфта більша за силу тяжіння, а в яких — менша:

а) ліфт розганяється, рухаючись угору;

б) ліфт гальмує, рухаючись угору;

в) ліфт розганяється, рухаючись униз;

г) ліфт гальмує, рухаючись униз.

2. Чи має вагу тіло, що плаває на поверхні води?

3. Як змінюються час і дальність польоту м’яча, кинутого горизонтально з деякої висоти, якщо втричі збільшити:

а) початкову швидкість;

б) початкову висоту?

4. Чому збільшується дальність стрибка, якщо людина перед стрибком робить розбіг?

5. Поясніть нижченаведені поради молодому мисливцю:

а) якщо звір біжить прямо на стрільця, потрібно цілитися йому в передні ноги;

б) якщо звір тікає від стрільця, слід цілитися над головою між вух звіра.

6. З автомата зробили одиночний постріл. Що раніше впаде на землю: куля чи стріляна гільза, якщо вважати, що куля і гільза вилітають одночасно й у горизонтальному напрямі? Опором повітря можна знехтувати.

 

Розрахункові задачі

1. Зі скелі, що виступає над морем, з висоти 19,6 м кинули камінь. У момент кидка швидкість каменя була спрямована горизонтально. З якою швидкістю кинули камінь, якщо він упав у воду на відстані 16 м від скелі? Якою була швидкість каменя в момент падіння в море? Під яким кутом камінь увійшов у воду?

2. Струмінь води вилітає з брандспойта зі швидкістю 20 м/с під кутом 60° до горизонту. Обчисліть час польоту струменя, дальність польоту і найбільшу висоту підйому.

3. Волейболіст посилає м’яч з висоти 1,2 м під кутом 45° до горизонту. На відстані 20 м від гравця й на висоті 7 м від підлоги розташована сітка. Чи перелетить м’яч через сітку, якщо початкова швидкість м’яча становить 20 м/с?

4. Скелелаз, що сходить стрімкою скелею, зупинився відпочити й кинув камінчик у горизонтальному напрямі. На вершині скелі він кинув другий камінчик у тому самому напрямі з тією ж швидкістю. Камінець упав удвічі далі від скелі, в порівнянні з першим. Яку частину шляху подолав скелелаз до першої зупинки?

5. З якою початковою швидкістю та під яким кутом до горизонту випущено снаряд, що перебував у повітрі 30 с і впав на відстані 6 км від гармати?

6. Під час змагання лучників один зі спортсменів випустив стрілу з початковою швидкістю 40 м/с під кутом 55° до горизонту, а інший — зі швидкістю 38 м/с під кутом 50° до горизонту. Чия стріла впаде далі? У скільки разів?

 

Домашнє завдання

1. П.: §§ 21, 22, 27.

2. 36.:

р1) - 7.29; 7.30; 8.1; 8.2;

р2) - 7.59; 7.60; 7.61; 7.62;

р3) - 8.53; 8.54; 8.57; 8.58;

3. Д.: підготуватися до самостійної роботи «Закон всесвітнього тяжіння. Сила тяжіння. Вага і невагомість».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити