Фізика 8 клас - розробки уроків до підручника за ред. В. Г. Бар’яхтара - 2016

РОЗДІЛ 2. ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА

Частина II. РОБОТА І ПОТУЖНІСТЬ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У РІЗНИХ СЕРЕДОВИЩАХ

Урок 62. Види самостійних газових розрядів

Мета: сформувати знання про види самостійних газових розрядів, умови їх існування, показати практичне застосування самостійного газового розряду.

Очікувані результати: учні повинні розуміти умови існування самостійних газових розрядів, коли спостерігаються чи використовуються ці розряди, засвоїти правила безпечної поведінки, щоб не стати жертвою блискавки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Наочність і обладнання: підручник, посібник [4], картки для самостійної роботи зтеми «Електричний струм в різних середовищах»; електрофорна машина.

Демонстрація: іскровий розряд між кондукторами електрофорної машини.

Хід уроку

Чисте небо не боїться блискавки та грому.

Г. Сковорода

I.  Організаційний етап

II. Мотивація навчальної діяльності

Урок можна почати уривком з книги І. Ільфа і Є. Петрова «Одноповерхова Америка»:

«Тут електрику зведено (або піднято, якщо хочете) до рівня дресированої тварини в цирку. Тут її змусили кривлятися, стрибати через перешкоди, підморгувати, танцювати. Вона ловить носом м’ячі, жонглює, вмирає, оживає, робить все, що їй накажуть. Електричний парад ніколи не припиняється. Вогні реклам спалахують, обертаються і гаснуть, щоб зараз же знову засяяти; літери, великі і маленькі, білі, червоні і зелені, нескінченно тікають кудись, щоб через секунду повернутися і відновити свій шалений біг».

У цьому уривку описано різнобарвне світіння газових трубок — рекламних вогнів на Бродвеї, які в тому числі є прикладом застосування електричного струму в газах (самостійного газового розряду).

Учитель повідомляє, що є й інші яскраві (а іноді й небезпечні) явища: блискавка, полярне сяйво, моторошні для необізнаної людини «вогні святого Ельма», сліпуче світло під час зварювання металу — усе це приклади різних самостійних газових розрядів. Hа уроці вони дізнаються, від чого залежить і як виникає той чи інший електричний розряд у газах.

III. Актуалізація опорних знань

ü  Метод «Ланцюжок»

Учні дають відповідь на контрольні запитання після § 39.

IV. Вивчення нового матеріалу

ü  План вивчення нового матеріалу

1. Іскровий газовий розряд.

2. Коронний газовий розряд.

3. Дуговий газовий розряд. Тліючий газовий розряд.

ü  Лекція з елементами бесіди

Під час вивчення нового матеріалу учні заповнюють узагальнюючу таблицю «Самостійні газові розряди», заносять до неї відповідні відомості.

Назва газового розряду

Який вигляд має розряд

Умова існування розряду

Прояв чи застосування

Іскровий

Яскраві зиґзаґоподібні смужки, що розгалужуються; триває кілька десятків мікросекунд і зазвичай супроводжується звуковими ефектами

Висока напруга

Блискавка; розряд між кондукторами електрофорної машини; іскра в свічці бензинового двигуна

Коронний

     

Дуговий

     

Тліючий

     

1. Іскровий газовий розряд

Вивчення нового матеріалу доцільно розпочати з демонстрації розряду між кондукторами електрофорної машини. Цей розряд називають іскровим.

Учитель наводить приклади іскрового розряду: маленькі іскри, які спостерігаються при зніманні синтетичного одягу, блискавка. Витікає такий розряд за високих напруг, коли відбувається електричний пробій діелектрика, і має вигляд яскравих зиґзаґоподібних смужок, які розгалужуються, триває всього кілька десятків мікросекунд і зазвичай супроводжується звуковими ефектами (потріскування, тріск, грім тощо). Справа в тому, що температура газу, а отже, й тиск у каналі розряду значно підвищуються, у результаті повітря швидко розширюється й витікають звукові хвилі.

У техніці іскровий розряд використовують, наприклад, для запалювання бензинових двигунів, для обробляння особливо міцних металів. Прикладом грандіозного іскрового розряду в природі є блискавка. Особливу увагу слід приділити правилам поведінки, які дозволять врятуватися від удару блискавки.

2. Коронний розряд

Перед грозою або підчас грози біля гострих виступів предметів іноді можна спостерігати слабке фіолетове світіння у вигляді корони, що охоплює вістря. Дослідження показують, що причиною цього явища є самостійний газовий розряд, який називають коронним.

Цей газовий розряд виникає в природі під впливом атмосферної електрики. Па поверхні Землі під дією електричного поля грозової хмари накопичуються (індукуються) заряди, за знаком протилежні заряду хмари. Особливо щільно такі заряди розташовані на гострих частинах предметів. У результаті електричне поле біля вістря виявляється настільки сильним, що заряд стікає із загостреного предмета, йонізуючи довколишнє повітря. Оскільки поле є досить сильним тільки навколо вістря, то коронні розряди спостерігаються лише біля гострих частин предметів (рис. 40.7).

Існує досить цікавий коронний розряд, який отримав назву «вогні святого Ельма» (англ. St. Elmo’s fire). Це досить тривалий електричний розряд, який під час грози можна спостерігати на корабельних щоглах (рис. 40.7). Блакитне, зелене або фіолетове світіння супроводжується потріскуванням.

3. Дуговий газовий розряд. Тліючий газовий розряд

ü  Метод «Критичне читання тексту»

Учні самостійно знайомляться з пунктами 4, 5 § 40.

Під час вивчення нового матеріалу учні продовжують заповнювати узагальнюючу таблицю «Самостійні газові розряди», заносять в неї відомості про дуговий та тліючий газові розряди.

V. Первинне осмислення нового матеріалу

ü  Метод «Ланцюжок»

Учні дають відповіді на контрольні запитання після § 40.

VI. Закріплення отриманих знань

ü  Самостійна робота Заповніть таблицю.

Середовище, в якому протікає електричний струм

Вільні носії заряду

Що являє собою електричний струм у даному середовищі

Застосування (два приклади)

Тверді тіла

     

Рідини

     

Гази

 

1.

 
   

2.

 

На цьому етапі уроку також можна скористатися посібником [4], СР № 8.

VII. Підбиття підсумків уроку

ü  Рефлексія за методом «Парад розумних думок»

Про блискавку існує безліч прислів’їв, загадок, висловів відомих людей, це явище описано в оповіданнях і віршах. Чому?

Приклади висловів подано в електронному додатку.

VIII.  Домашнє завдання

1. [2]: § 39, 40 — повторити.

2. Повторити матеріал розділу «Електричні явища. Частина II. Робота і потужність електричного струму. Електричний струм у різних середовищах» за узагальнюючими схемами та таблицями (с. 222, 223).

3. Виконати тренувальні тестові завдання з комп’ютерною перевіркою на електронному освітньому ресурсі «Інтерактивне навчання» — заважанням.

Цікаві факти подано в електронному додатку.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити