Розробки уроків - Фізика 9 клас II семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 5. РУХ І ВЗАЄМОДІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ
УРОК № 59. ЗАКОН ВСЕСВІТНЬОГО ТЯЖІННЯ. ПРИСКОРЕННЯ ВІЛЬНОГО ПАДІННЯ
Мета уроку: ввести закон всесвітнього тяжіння, поняття «сила тяжіння», «вага тіла» та формули для їх обчислення; ввести формули для розрахунку прискорення вільного падіння; показати, чим поняття «вага» відрізняється від поняття «маса тіла»; показати відмінність ваги та сили тяжіння; показати зв'язок вивченого матеріалу з життям, зокрема як впливає стан невагомості на здоров'я людини; показати практичну значущість вивченої теми для пояснення природних явищ, зокрема будови Сонячної системи; провести міжпредметні зв'язки з курсом астрономії; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: портрети Г. Кавендиша та І. Ньютона, таблиці з відомостями про Сонячну систему, вимірювання сили тяжіння, досліди з динамометром (вимірювання ваги тіла під час руху з прискоренням та рівномірно).
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: відеофрагмент з приливами в океанських портах; комп'ютерне моделювання руху Сонячної системи, презентації про І. Ньютона та Г. Кавендиша, відеозапис руху астронавтів по поверхні Місяця, відеозапис прикладів руху тіл у стані невагомості.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
• Чому Місяць не падає на Землю?
• Чому існує Сонячна система (не розлітається в космічному просторі)?
• Чому виникають приливи?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
• Види взаємодій у природі.
• Закон всесвітнього тяжіння.
• Визначення гравітаційної сталої.
• Прояви дії закону всесвітнього тяжіння.
• Сила тяжіння (означення, напрямок, формула).
• Прискорення вільного падіння.
• Вага тіла (означення, точка прикладення, обчислення).
• Стан невагомості.
Опорний конспект
Види взаємодії в природі |
|||
Електромагнітна взаємодія |
Гравітаційна взаємодія |
Сильна (ядерна) взаємодія |
Слабка взаємодія |
Порівняння маси та ваги тіла |
||
Запитання |
Маса |
Вага |
Векторна чи скалярна величина |
Скалярна |
Векторна |
Одиниця |
кг |
Н |
Прилад для вимірювання |
Терези |
Динамометр |
Чи змінюється в різних точках Землі? |
Ні |
Так |
Чи залежить від висоти над поверхнею Землі? |
Ні |
Так |
Чому дорівнює в стані невагомості? |
Не змінюється |
Дорівнює нулю |
Чи змінюється на інших планетах (наприклад, на Місяці) |
Ні |
Так |
Порівняння сили тяжіння та ваги тіла |
|||
№ |
Запитання |
Сила тяжіння |
Вага |
1 |
Векторна чи скалярна величина |
Векторна |
Векторна |
2 |
Одиниця |
Н |
Н |
3 |
Прилад для вимірювання |
Динамометр |
Динамометр |
4 |
Напрямок дії сили |
Вертикально вниз |
По нормалі до площини опори |
5 |
Формула |
F = mg |
P = mg (якщо a = 0 ) |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
• Як зміниться сила гравітаційного тяжіння між двома тілами, якщо відстань між ними збільшити у 2 рази?
• Чому гелікоптер не повинен ривком піднімати бурову вишку?
• Чи однакове значення має прискорення вільного падіння на різних планетах Сонячної системи? Чому?
• На якій відстані від поверхні Землі сила тяжіння до неї космічного корабля стане меншою в 100 разів?
Задачник №№___________
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
• Вивчити §___, вивчити конспект.
• Розв’язати вправу_ письмово.
• Розв’язати завдання №№___ задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Підготуйте інформацію про те, як стан невагомості впливає на стан здоров’я людини.