Розробки уроків - Фізика 9 клас II семестр - 2017 рік

РОЗДІЛ 5. РУХ І ВЗАЄМОДІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ

УРОК № 70. РЕАКТИВНИЙ РУХ. ФІЗИЧНІ ОСНОВИ РАКЕТНОЇ ТЕХНІКИ. ДОСЯГНЕННЯ КОСМОНАВТИКИ

Мета уроку: пояснити учням принцип реактивного руху; ознайомити їх з історією розвитку космонавтики; виховувати почуття гордості за розвиток вітчизняної науки; звернути увагу учнів на розвиток космонавтики України та внесок українських вчених у розвиток космонавтики; розвивати інтерес до вивчення фізики.

Формування ключових компетентностей:

♦ Математична грамотність.

♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.

♦ Уміння навчатися впродовж життя.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та наочність: дослід з реактивного руху кульки з повітрям; фотографії «скаженого огірка» та морських істот, портрети К. Е. Ціолковського, Ю. В. Кондратюка, С. П. Корольова.

Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: відеозапис руху морських істот, які ілюструють реактивний рух, презентації про К. Е. Ціолковського, Ю. Кондратюка; художній фільм про С. П. Корольова, документальний фільм про Ю. В. Кондратюка.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

План вивчення нової теми:

✵ Реактивний рух (означення, приклади, формула польоту ракети).

✵ Особливості реактивного руху.

✵ Будова ракети.

✵ Види реактивних двигунів.

✵ Історія розвитку космонавтики.

✵ Досягнення космонавтики.

✵ Перспективи розвитку космонавтики.

Опорний конспект

Юрій Васильович Кондратюк (Олександр Гнатович Шаргей) — видатний український теоретик космонавтики (1897—1942)

✵ Вивів основне рівняння руху ракети, розглянув енергетично найбільш вигідні траєкторії космічних польотів, сформулював теорії багатоступінча- тих ракет, розглянув теорію польоту на Місяць, вивчав проблеми ракетного палива.

✵ Для розрахунків траєкторій польоту на Місяць американського космічного корабля «Аполлон» були використані ідеї та розробки Ю. В. Кондратюка.

✵ Листувався з К. Е. Ціолковським з питань теорії космонавтики.

✵ Видав працю «Завоювання міжпланетного простору».

✵ Під час Великої Вітчизняної війни пішов добровольцем на фронт і загинув.

✵ В Україні в Полтаві (де народився Ю. В. Кондратюк) створений музей авіації та космонавтики його імені. Видана книга Б. Романенка «Зірка Кондратюка — Шаргея (судьба генія ХХ сторіччя)».

✵ Створений документальний фільм про Ю. В. Кондратюка «Місяць та хліб».

✵ Ім’ям ученого названі вулиці та площі міст (Київ, Москва, Новосибірськ, Барнаул), створені меморіальні дошки (Харків, Полтава).

✵ Полтавський національний технічний університет та Новосибірський аерокосмічний ліцей носять ім’я вченого.

✵ Кратер на Місяці та одна з малих планет названі ім’ям вченого.

Сергій Павлович Корольов (1907—1966) — конструктор та організатор ракетно-космічної техніки та ракетної зброї в Радянському Союзі

✵ Народився у Житомирі, жив та навчався у Ніжині, Києві, Одесі, Москві.

✵ Під керівництвом Корольова вперше у світі здійснено запуски штучного супутника Землі, супутника з живою істотою — собакою Лайкою, запуск балістичної ракети з підводного човна, перший політ людини в космос.

✵ Ім’я Корольова носять кратери на Місяці, на Марсі, астероїд 1855.

✵ Проспекти, площі, бульвари, вулиці в Житомирі, Байконурі, Санкт-Петербурзі, Києві, Москві, Новосибірську, Тольятті, Казані, Томську, Омську, Одесі, Пермі, Черкасах та інших містах.

✵ У Московській області є місто Корольов.

✵ Самарський Державний Аерокосмічний університет, науково-дослідницький корабель, ракетно-космічна корпорація «Енергія», військовий інститут у Житомирі носять ім’я академіка С. П. Корольова.

✵ Федерація космонавтики Росії встановила медаль імені С. П. Корольова.

✵ 1938 року за доносом був заарештований, потрапив на Колиму, потім у московську спецтюрму, де під керівництвом засудженого Туполєва брав участь у створенні бомбардувальників. Звільнений 1944 року, повністю реабілітований 1957 року.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ і ВМІНЬ

Ракета, маса якої без заряду становить 500 г, за згоряння палива підіймається на висоту 100 м. Маса палива — 50 г. Обчисліть швидкість виходу газів з ракети, якщо вважати, що згоряння палива відбувається миттєво. Задачник №№

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Домашнє завдання

✵ Вивчити §__ , вивчити конспект.

✵ Розв’язати вправу_ письмово. Розв’язати завдання №№___задачника.

Додаткове домашнє завдання (індивідуально)

✵ Заповнити таблицю порівняння різних видів реактивних двигунів.

Реактивні двигуни

Вид двигуна

Принцип дії

Переваги порівняно з іншими двигунами

Приклади застосування

✵ Знайдіть інформацію, як пов’язане ваше місто з історією розвитку космонавтики.

Цікаве зауваження: з Харковом пов’язані імена 21 космонавта, які літали в космос. Харків є світовим рекордсменом за кількістю космонавтів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Використовуючи сайт ви погоджуєтесь з правилами користування

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Ми приєднуємось до закону про авторське право в цифрову епоху DMCA прийнятим за основу взаємовідносин в площині вирішення питань авторських прав в мережі Інтернет. Тому підтримуємо загальновживаний механізм "повідомлення-видалення" для об'єктів авторського права і завжди йдемо на зустріч правовласникам.

Копіюючи матеріали во повинні узгодити можливість їх використання з авторами. Наш сайт не несе відподвідальність за копіювання матеріалів нашими користувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Із Зазначенням Авторства — Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-SA 4.0) та GNU Free Documentation License (GFDL)

© 2008-2021 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.