ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ 3 КЛАС
Розробки уроків

УРОК 27

Тема. Колективна творча робота: конструювання транспортних засобів


Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з технічним конструктором; розвивати технічне мислення, уяву, уміння вносити зміни у технічні умови конструкцій; виховувати працьовитість, взаємодопомогу, уміння працювати у групах.

Обладнання: технічний конструктор, зразок моделі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Привітання.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочого місця.


ІІ. Новий матеріал

1. Оголошення теми та мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми будемо розмовляти про машини, які потрібні людині. Вони допомагають сіяти, орати, будувати, пекти тощо.

2. Вступна бесіда.

— Як же називаються такі машини?

— Відгадайте загадки.

• Має пащу, зуби грізні,

Землю риє звір залізний. (Екскаватор)

• Влітку — землю, взимку — сніг

Відгорта без рук, без ніг. (Бульдозер)

• Дім залізною рукою

Збудував для нас з тобою. (Підйомний кран)

• Їде він у поле,

Там землю оре з усієї сили,

Щоб земля родила. (Трактор)

• Для збирання урожаю

Я на поле виїжджаю,

І за декілька машин

Я працюю там один. (Комбайн)

• Глянь, важкий залізний вал

Нам асфальт попрасував. (Каток)

• Дощик ллється не з хмарини,

А з-під носа у машини. (Поливальна машина)

— Так, усі ці машини допомагають людині в роботі і в житті.

Перші спроби створити моторні приладдя для перевезення вантажів відбулися наприкінці ХІХ сторіччя. У 1885 році в Німеччині Дайлер створив мотоцикл. Він був дерев’яним, працював на гасі і розвивав швидкість до 1,5 км/год. У 1886 році Дайлер разом із Бенцем створили перший автомобіль у Німеччині.

Сьогодні неможливо уявити собі наше життя без машин. Машини кладуть асфальт, допомагають будувати будинки, піднімаючи будівельні матеріали на декілька поверхів угору. Машини миють і підмітають вулиці. Яскраво-червоні машини з насосами, з драбиною та вогнегасником швидко доставляють пожежну команду до місця пожежі. Автомобілі «Швидкої допомоги» рятують людей, яким негайно потрібен лікар. Як багато різних і потрібних машин ми зустрічаємо на наших вулицях і дорогах!

Сьогодні ми разом спробуємо зробити підйомний кран.

Крани — це універсальні вантажопідйомні машини, які знаходять широке застосування у будівництві, в морських та річних портах, на залізниці, в цехах заводів тощо. Вони мають гусеничний та колісний хід.


ІІІ. Демонстрація та аналіз зразка

1. Інструктаж учителя.

Діти розглядають зразок моделі і відповідають на питання.

— Скільки блочних коліс є в моделі?

— Із чого зроблений трос?

— Як його кріпити так, щоб гак був рухливим?

— Як кріпити лебідку?

— Як розподілити роботу в групі з п’яти чоловік?


Підйомний кран

 

2. Завдання (у групі із 5 осіб).

• Складіть план роботи.

• Розподіліть роботу поміж собою.

• Зберіть модель із деталей конструктора.

• Перевірте модель в дії.

• Дізнайтеся, який вантаж можна підняти за її допомогою.


IV. Фізкультхвилинка

Ми з вами трішки потрудились,

І, мабуть, ви уже втомились.

Тепер настав час відпочинку,

Ми проведем фізкультхвилинку.

Нумо, діти, раз, два, три,

Вліво, вправо поверни.

А як скажем: скок, скок, скок —

Відгадай, чий голосок?


V. Практична робота учнів

Учитель надає допомогу учням, які працюють у групах. Діти обирають бригадира, який керує роботою усіх членів команди.


VІ. Виставка та оцінювання робіт

1. Аналіз робіт.

— Яка група виконала роботу скоріше?

— Хто вніс зміни у модель крана?

— Хто припустився помилок?

— Чий кран вам сподобався найбільше?

2. Оцінювання.


VІІ. Підсумок уроку

— Чого навчилися на уроці?

— Коли і в якій країні був створений перший автомобіль?

— Як допомагають машини у нашому житті?




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити