ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ 4 КЛАС
Розробки уроків
УРОК 17
Тема. Світ професій «людина — знакові системи»
Мета: ознайомлювати з професіями людей, які мають справу зі знаковими системами; розвивати увагу, творчу уяву, спостережливість, кмітливість; виховувати чемність, скромність, доброзичливе ставлення до товаришів.
Обладнання: системи знаків, кольоровий папір, ножиці, клей, сюжетні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів класу
Хай лине музика для всіх людей,
Собою починає день.
Хай лине музика і скрізь лунає,
А ми урок вже починаєм.
II. Актуалізація опорних знань
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з професіями людей, які мають справу зі знаковими системами.
А що це за професії?
Відгадайте загадки.
✵ Кока-кола, джустік, кіндер.
Щось для нас новеньке стало.
Але швидко ми дізнались,
Коли їх прорекламували.
Хто поміг нам взнати все? (Рекламіст)
✵ Він у формі ходить,
Бандитів затримає.
У допомозі стане,
Коли сигнал отримає. (Працівник ДАІ, міліціонер)
— Сьогодні ми виготовимо гру «Світлофор», яку будемо використовувати на уроках природознавства, курсу з основ здоров’я, основ безпеки життя.
III. Робота над темою уроку
1. Гра «Юний інспектор»
Старший учень чітко показує жести регулювальника:
✵ повернувся до пішоходів спиною — переходити вулицю заборонено;
✵ підняв праву руку з жезлом догори — попереджувальний сигнал;
✵ показує жезлом напрямок переходу — переходити можна сміливо.
Гравці мають розпізнати кожен жест.
2. Практична робота
а) Повторення правил роботи з ножицями та клеєм (див. урок 1).
б) Виготовлення гри «Світлофор».
1. Для зовнішньої нерухомої частини світлофора розміть і виріж розгортку (а).
2. На одній половині розгортки виріж круг (або за малюнком — контур обличчя) і склей нерухому частину.
3. З кольорового паперу способом аплікації виконай на світлофорі обране зображення (б).
4. Для внутрішньої рухомої частини виробу розміть і виріж прямокутник 60 х 220 мм (в).
5. Наклей на прямокутнику три різнокольорових круги (г). Намалюй на них обличчя людини і передай його вираз залежно від кольору. Поміркуй, які кольори мають бути на світлофорі. Якому з кольорів найбільше підходить тривожний, напружений вираз, а якому — спокійний, але з деякою напруженням, та зовсім спокійний, з усмішкою?
IV. Підсумок уроку
Гра «Світлофор»
Гравці перебувають у шерензі обличчям до світлофора, виконують такі завдання: на зелений сигнал роблять крок уперед; на жовтий — стоять; на червоний роблять крок назад (використовуючи виготовлений світлофор). Хто помилився, залишає гру.
На перехресті він стоїть,
Яскраві очі має.
Коли нам треба почекати,
Червоним він засяє.
А коли можна сміливо йти,
Зеленим він моргає.
— Оцініть свої вироби за допомогою «шкали оцінювання».
— На наступний урок підготуйте папір, картон, клей, ножиці.