ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ - Уроки для 4 класу - Кравцова Н. М., Придаток О. Д.
УРОК 10. Колаж «Овечка в лузі»
Мета: навчити виготовляти колаж; удосконалювати навички роботи з різноманітним матеріалом; розвивати вміння добирати матеріали відповідних форми та кольору для поєднання у виробі; виховувати художній смак та охайність у роботі.
Обладнання: ножиці, синтепон, нитки, тканина, вата, паєтки, кольоровий папір, клей, пензлик.
ХІД УРОКУ
I. Організація уроку
II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок
1. Релаксація
- Заплющіть очі, послухайте музику та уявіть таку картину... Літній ранок. Ми вийшли на квітучу зелену луку. Навколо безліч кольорів. Ми торкаємося м’якої травички і розплющуємо очі.
- Кого ви бачили? (Метелика, комашок, зайчика).
- Відгадайте загадку та здогадайтеся, хто ще може бути на лужку.
2. Відгадування загадки
Хто в гарячий день на лузі Випасається в кожусі? (Вівця)
- Яку користь людині приносить вівця? (Людина використовує шерсть і м’ясо тварини).
3. Хвилинка-цікавинка. Чи знаєте ви, що...
✵ Шерсть із вівці не горить, а тому одяг з неї вогнестійкий.
✵ Із шерсті вівці виготовляють тенісні ракетки.
✵ Шерсть тварини захищає її від холоду та спеки.
4. Складання асоціативного куща «Вівця»
(Лужок, квіти, отара, чабан, шапка, кожух...)
III. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, сьогодні на уроці ми розширили знання про цю цікаву тваринку. Тож тепер виготовімо колаж «Овечка в лузі», навчімося створювати композицію, використовуючи різноманітні матеріали.
IV. Вивчення нового матеріалу
Колаж - це прийом в образотворчому мистецтві, коли ціле створюється наклеюванням на яку-небудь основу матеріалів, що відрізняються від неї за кольором і фактурою.
1. Робота з підручником (с. 12—15)
2. Правила безпечної поведінки
3. Інтерактивна вправа «Карусель»
Діти утворюють два кола - внутрішнє і зовнішнє, ставши обличчям один до одного. Учні, які стоять у внутрішньому колі, рухаються по колу і ставлять запитання про дотримання правил безпечної поведінки на уроці трудового навчання, а ті, що у зовнішньому, - відповідають.
- Отже, сьогодні ми будемо виготовляти колаж «Овечка в лузі». Усе необхідне - ножиці, синтепон, нитки, тканина, вата, паєтки, кольоровий папір, клей, пензлик - у вас є. Але найголовніше, що нам потрібно сьогодні на уроці, - це працьовиті руки, уява, терпіння, старанність та охайність. І виріб вийде привабливим.
Фізкультхвилинка
Зацвіла в долині кашка,
йде гулять овечка Машка
в луг квітучий, де джмелі
і веселі метелі.
Раз - присіла,
два - злякалась,
від метелика сховалась.
А метелик зрозумів
і на вушко її сів.
Ти, овечко, не лякайся,
з нами краще в гру пограйся:
два підскоки, три притопи
і зроби чотири кроки.
О. Придаток
V. Демонстрування та аналіз зразка
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 20—22)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що робили протягом уроку?
- Чи задоволені ви своєю роботою?
- То що ж називають колажем?
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
2. Прибирання робочого місця