ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ - Уроки для 4 класу - Кравцова Н. М., Придаток О. Д.
УРОК 4. Сюжетна витинанка «Дерево життя»
Мета: удосконалити знання про витинанку та художні особливості витинанки; учити дітей виготовляти витинанку; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.
Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик.
ХІД УРОКУ
I. Організація уроку
Психологічне налаштування
На дошці прикріплено модель дерева.
- У кожного з вас на парті лежать маленькі листочки (жовті, червоні, зелені, коричневі). Ми будемо всі разом складати з них крону «дерева сподівань».
Діти розповідають, чого вони очікують від уроку, і прикріплюють на «дерево» свої листочки.
- Діти, я теж хочу прикріпити свій листочок. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, уважними й працьовитими.
II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок
1. Бесіда
- Що називають витинанкою?
- З якого матеріалу було виготовлено перші витинанки? (Зі шкіри).
- У якій країні з’явилися перші витинанки? (У Китаї).
2. Інтерактивна вправа «Стріляй влучно». Робота в групах
За кольорами листочків (які прикріплювали на «дерево
сподівань») діти об’єднуються в групи.
- З’єднайте стрілочками назви художніх особливостей витинанки з їхнім поясненням.
Ажурні |
зображення виступає силуетом |
Силуетні |
зображення міститься в прорізах |
Одинарні |
композиційним центром витинанки є дзеркальна симетрія частин рослин у поєднанні з тваринами |
Складні |
виготовлені з кількох аркушів паперу |
Сюжетні |
виготовлені з одного аркуша паперу |
III. Мотивація навчальної діяльності
- Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над витинанкою - виготовимо сюжетну витинанку «Дерево життя».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя або перегляд мультимедійної презентації
Народне мистецтво витинанок - одна з яскравих і самобутніх сторінок українського декоративного мистецтва. Витинанки різних місцевостей подібні між собою, але водночас мають властиві тільки їм мотиви, кольори й сюжети. Одним із популярних сюжетів витинанки є «Дерево життя». Воно символізує безсмертя, нескінченність та різноманітність життя. Дерево стоїть понад часом, об’єднуючи сучасне, минуле та майбутнє, та поділяється на три частини («світи»): коріння - підземний світ, стовбур - земний світ, крона й верховіття - небесний світ. (Існує інше пояснення. Дерево життя складається з трьох частин: верхня символізує сферу богів, середня - життя людей і всього живого, а нижня - це коріння, основа і початок світу).
2. Робота з підручником (с. 29, 31)
3. Робота з посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 8). Обговорення роботи В. Співак «Дерево життя»
- До якої групи витинанок належить витинанка «Дерево життя»? (Сюжетні).
- Зі скількох частин складається дерево? (Із трьох).
4. Правила безпечної поведінки
- Перед початком роботи повторимо правила безпечної роботи з ножицями.
5. Інтерактивна вправа «Крісло автора»
Автором є ножиці. Один з учнів сідає на стілець і відповідає від імені ножиць, усі решта ставлять запитання, що стосуються дотримання правил безпечної поведінки з ножицями.
Фізкультхвилинка
V. Демонстрування та аналіз зразка
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 8—11)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
- Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
- Про що цікаве дізналися на уроці?
- Що сподобалося на уроці?
1. Виставка та оцінювання робіт учнів
2. Прибирання робочого місця