ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ - Уроки для 4 класу - Кравцова Н. М., Придаток О. Д.
УРОК 5. Оригамі «Жабки»
Мета: учити урізноманітнювати дизайн ігрового середовища саморобками, виготовленими в техніці оригамі, удосконалювати навички роботи з папером; виробляти вміння вчитися, виготовляти вироби в техніці оригамі, організовувати своє робоче місце; розвивати фантазію, образне мислення, творчі здібності, виховувати естетичні смаки, культуру праці; учити організовувати стосунки на толерантній основі.
Обладнання: кольоровий папір (бажано двосторонній), олівець.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель розказує вірш і показує жабку, виконану технікою оригамі.
В деякому царстві, в деякому государстві
жила собі жабка, жабка-бідолашка.
Бідолашка - бо була сама, одна-однісінька,
і не мала друзів жабка манісінька.
Н. Кравцова
- Чому у вірші жабку названо бідолашкою? (Бо вона була сама, одна-однісінька і не мала друзів жабка манісінька).
- Діти, що треба зробити, щоб допомогти жабці? (Знайти їй друзів).
III. Оголошення теми та завдань уроку
- Сьогодні ми допоможемо жабці знайти друзів і навчимося виготовляти жабок технікою оригамі.
IV. Виклад нового матеріалу
1. Бесіда
- Що таке техніка оригамі, ви дізнаєтеся з вірша:
ОРИГАМІ
Дітки, я гадаю, з вас
дехто в руки вже не раз
паперовий аркуш брав,
з нього, граючись, складав
чи то човника, чи пташку,
чи кишеньку, чи баклажку,
чи то жабку, чи жучка,
чи то просто літачка.
Тож повернемося з вами
до складання знову,
до мистецтва оригамі –
є такеє слово.
Це японське давнє слово
необхідно знати:
«ори» - склад в японській мові,
значить щось складати.
А папір свій називають
всі японці «гамі».
Коли з нього щось складають,
кажуть: «оригамі».
І. Дубинський
2. Робота з підручником (с. 33—36)
Фізкультхвилинка
V. Демонстрування та аналіз зразка Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником «А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас» (с. 12)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
1. Демонстрація виробів
2. Змагання «жабок» у стрибках (робота в парах)
- Тепер у нашої жабки є дуже багато друзів. А якщо є друзі, то, звичайно, хочеться погратися. Отже, влаштуймо жаб’ячі змагання у стрибках.
3. Хвилинка-цікавинка. Чи знаєте ви, що...
Насправді жаба - це дивовижна істота. У Японії жаб вважають символом удачі. У Давньому Єгипті жаби були символом воскресіння.
Якщо уважніше придивитися до жаби, то можна помітити, що за красою своїх нарядів і витонченістю рухів вона не поступиться навіть самій царівні. Жаби, певно, можуть бути зараховані до числа найбільш привабливих істот на Землі. Ці тварини досить добре освоїли нашу планету, оселившись у різних її куточках. Зустріти їх можна не тільки у вологих місцях, як ми всі звикли, а навіть у глибині пустель. Але, звичайно, для цього в пустелі повинно бути хоча б невелике джерело води.
Жаби населяють практично всі частини світу. Вони живуть усюди - у водоймах або болотах, на ґрунті, навіть на глибині кількох метрів у твердому шарі глини, на деревах.
Жаба ага, що живе в тропічній зоні Південної Америки і в Австралії, найбільша у світі. Її вага досягає 2,65 кг, а довжина - 53,9 см.
Найменші жабки, завдовжки всього 7 мм, живуть у Папуа- Новій Гвінеї.
Зір у жаб влаштований так, що вони можуть одночасно дивитися вперед, убік і вгору. Вони ніколи не заплющують очі надовго, навіть під час сну.
Волога шкіра жаб має бактерицидні властивості. Наші предки, знаючи про це, кидали їх у молоко, щоб воно не скисло.
4. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування?
- Про що цікаве ви дізналися?
- Що найбільше сподобалося на уроці?