ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ - 4 клас розробки уроків - (за підручником І. М. Веремійчика, В. П. Тименка)

ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙН

Урок 6. КОНСТРУЮВАННЯ РУХОМИХ МОДЕЛЕЙ З КАРТОНУ ТА ПАПЕРУ. «ЛЕБІДЬ-ГОЙДАЛКА»

Мета: продовжити роботу з удосконалення вмінь і навичок виготовлення рухомих виробів з картону; розвивати фантазію, творчі здібності, охайність та наполегливість; виховувати повагу до народних звичаїв, працелюбність.

Обладнання: демонстраційний матеріал — технологічна карта виготовлення паперової моделі, кольоровий картон, м'який дріт, олівець, ножиці, клей ПВА, шаблони, нитки, шило, зразок виробу, мультимедійна дошка.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Привітання

Тож сьогодні, любі діти,

Хочу я вам побажати

Всі знання з апетитом

На уроці поглинати.

А щоб ці знання і вміння

Вам не стали тягарем,

Побажаю всім терпіння

І старання.

Тож почнем!

2. Перевірка готовності до уроку

3. Упорядкування робочих місць

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель. На уроці ми продовжимо виготовляти вироби з картону, зокрема навчимося виготовляти іграшку-гойдалку.

2. Розповідь учителя

— Гойдалка — споруда для гойдання для забави або розваги, що установлюють на дитячих майданчиках, у місцях відпочинку тощо.

— Ми виготовлятимемо гойдалку у вигляді лебедя. Що ви знаєте про цього птаха? (Див. додатковий матеріал в кінці уроку)

ЛЕБЕДІ

На тихім озері, де мріють верболози,

давно приборкані, і влітку й восени

то плюскоталися, то плавали вони,

і шиї гнулися у них, як буйні лози.

Коли ж дзвінкі, як скло, находили морози

і плесо шерхнуло, пірнувши в білі сни,—

плавці ламали враз ті крижані лани,

і не страшні були для них зими погрози.

О, ґроно п’ятірне нездоланих співців!

Крізь бурю й сніг гримить твій переможний спів,

що розбиває лід одчаю і зневіри.

Дерзайте, лебеді: з неволі, з небуття

веде вас у світи ясне сузір’я Ліри,

де пінить океан кипучого життя.

В. Орденський

Фізкультхвилинка

Кожен бутончик

Схилятися рад

Вправо і вліво,

Вперед і назад.

Тепер не страшні їм

Ні спека, ні злива —

Вони розцвітають

В букеті красивім.

3. Демонстрування та аналіз зразка

1) Інструктаж учителя.

Мультимедійна презентація

— Розгляньте зразки на дошці.

Робота за підручником (с. 24)

— Виготовлятимемо іграшку у такій послідовності.

1. Перенесіть деталі лебедя на картон, використовуючи шаблони. Зверніть увагу: крила лебедя мають бути більшими, ніж тулуб.

2. Виріжте контури кожної деталі окремо.

3. З’єднайте деталі.

4. Прикрасьте крила птаха за власним бажанням за допомогою декоративних прикрас.

2) Повторення правил безпеки під час роботи.

1. На робочому місці дотримуйте чистоти і порядку.

2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.

3. Не працюйте притупленими ножицями.

4. Не тримайте ножиці лезами вгору.

5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.

6. Не заважайте товаришам, коли вони вирізають деталі ножицями.

7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.

8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не поранити руку.

9. Клеєм слід користуватися так, щоб він не потрапив до очей. Брудні від клею руки під час роботи витирайте ганчіркою. Після завершення роботи вимийте їх ретельно з милом і витріть рушничком.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ

Учитель демонструє виконані роботи учнів та допомагає проаналізувати їх.

— Яка робота сподобалася вам найбільше?

— Чия робота найохайніша?

— Хто припустився помилки?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Ось і скінчився урок,

Знову пролунав дзвінок.

Відпочивати можемо сміливо,

А потім знов візьмемось за діло.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 6

Цікаво знати!

Лебідь... Назва цього птаха означає «білий», що відповідає його символіці, як білого денного світла (сонячний птах). У багатьох народів лебідь — Божественний птах, символ богів; цнотливості та незаплямованої білизни; повноти задоволення бажань; відродження; самотності; смерті; краси, вірного кохання; вродливої дівчини; щасливого дитинства.

Порівняймо священне ставлення до лебедів у деяких народів. Лебідь у давніх русів — символ вірності, любові до рідної землі.

Символіка лебедя досить складна. Червоний лебідь у світовій міфології символізував сонце, чорний — злі сили. Проте найпоширенішим є образ білосніжного (білого) лебедя. За міфами, на нього перетворювався Зевс, син Аполлона Кікн (уміщений потім, за міфами, у сузір’я Лебедя). Сам Аполлон їздив на колісниці, запряженій лебедями. Один із найголовніших божеств староіндійців Варуна (бог космічних вод, справедливості) також ставав лебедем. Подібні метаморфози характерні для Лха — близнят-богів (ведійська міфологія), Омі — (евенкійська). Євреї вважали лебедя «нечистим» птахом. Священним птахом-тотемом був він і в бурятів, якутів. Один із найголовніших язичницьких богів Білобог, за повір’ями, міг перевтілюватися на білого лебедя, тому волхви під страхом смертної кари забороняли полювання на нього. Лебеді завжди були в упряжці Купайла.

Лебідь у давніх русів — символ вірності, любові до рідної землі.

У стародавньому слов’янському фольклорі існують прекрасні образи дів- лебедів. Поширеними мотивами було перетворення лебідки-королівни на дівчину-красуню і навпаки.

Давньоруський переказ знає могутню Білу лебідь, яка володіла живою водою, молодильними яблуками. Праукраїнська легенда про заснування Києва, окрім Кия, Щека та Хорива, називає ще й сестру їхню, Либідь.

Германці вірили, що сонце може перетворюватися на прекрасну Богиню — білосніжного лебедя. Так виникло уявлення про Лебедину діву як дочку і супутницю Сонця. У греків білі лебедині крила мала Богиня Вранішньої зорі — Еос.

Лебедині метаморфози відомі також у слов’янських казках, наприклад, «Царівна Лебідь». Оскільки лебідь — символ Сонця, його казкова «біографія» пов’язана зі скиненням пір’я і перетворенням на діву, викраденням юним героєм «лебединої сорочки» і поверненням її через випадкове порушення ним визначеного табу. Казка також має символіку зміни літа і зими, де лебідь наділений здатністю вмирати і відроджуватися. Красу цього птаха широко використовують у фольклорі, особливо в описах жіночої та дівочої краси. Біла лебідка завжди символізує відродження, чистоту, мудрість, ясновидіння, досконалість, але і смерть.

Цікаво, що лебідь символізував і козака, чоловіка взагалі («Де йшла дівка за яриною, де ярина лелії, за нею іде козаченько, як лебідь біліє»).

Досить часто лебідь символізує душу, яка літає по небу в образі цього благородного білого птаха. Відомий вислів «лебедина пісня» означає останній вияв таланту чи героїчний учинок у кінці життя. Він ґрунтується на уявленні про те, що лебідь перед смертю злітає високо в небо, ніби лине до сонця, і співає останню пісню, схожу на срібний мелодійний дзвін. Пара лебедів зберігає подружню вірність усе життя. А втративши свою пару, лебідь, проспівавши прощальну пісню, каменем падає на землю, розбиваючись насмерть. «Лебедина вірність» стала зразком любові та відданості закоханих, породила безліч поетичних, музичних та інших мистецьких творів, а сам вислів став крилатим.

Білому лебедю (символу сонячного дня) у казках протиставляється чорний лебідь (символ чорної ночі). Відомий також мотив перетворення білих лебедів на сірих гусей — символ невиправданих сподівань, несправжності, брехні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити