Усі уроки курсу Я у світі 4 клас - 2015 рік

Людина і світ

УРОК 31 УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ. УЯВНІ ПОДОРОЖІ В ІНШІ КРАЇНИ (проект). НАЙБЛИЖЧІ СУСІДИ УКРАЇНИ

Мета: розширити уявлення учнів про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати любов до рідної землі, національну свідомість.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Презентація малюнків «Земля — спільний дім для всіх людей».

— Нехай Земля буде будинком, де панує мир і злагода. Усього на карті світу 185 країн. Цей урок присвячений одній із них.

Звісно, це наша рідна Україна!

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди нашої країни.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда з елементами розповіді

Різні в світі є країни, різні люди є на світі.

Різні гори, полонини, різні трави, різні квіти...

Є з усіх одна країна найрідніша нам усім.

То — прекрасна Україна, нашого народу дім.

— Погляньте, діти, на карту України.

Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то знадобилося б для цього близько 100 днів, бо простір цей простягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь — на 900 км.

Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (демонстрування на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.

Загальна довжина кордонів — близько 6400 км (тобто більше 1/6 від кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя — 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.

На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною. На південному заході — з Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з Росією.

Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім західним пунктом — м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка — с. Муравії Чернігівської області, а південна — мис Сарич у Криму. На південному сході Українських Карпат знаходиться умовний центр Європи.

Земна поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини, і яри. Через землю України на південь несе свої води величавий сивий Дніпро, що впадає в Чорне море. З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море — Азовське. На заході піднімають у небо свої вершини гори Карпати.

На півночі ростуть густі ліси — це Полісся, а далі на південь поступово змінюються природні пейзажі, переходячи у степ.

В Україні є безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок налічується 71 000! На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.

Дніпро (довжина 2285 км) — третя після Волги і Дунаю річка Європи. Вона бере початок в Росії і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що означає «вічна вода». Друга назва Дніпра — Славутич, від слова «слава». Серед 847 приток є такі великі річки, як Прип’ять і Березина, Сож і Десна.

Понад 95 % території України — рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).

Найбільшими містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це — міста-мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв тощо.

Нам пощастило жити на цій чудовій землі, милуватись її красою, користуватися дарами.

Чудові заповідні землі, природа сіл, малих та великих міст нині потребують кмітливих і дбайливих господарів. Природа чекає від нас чуйності, доброти й розуму.

Різні в світі є країни,

Гарні є, і є багаті,

Та найкраще в Україні,

Бо найкраще — в рідній хаті.

— Як ви розумієте слова «Україна — суверенна держава»?

Суверенна означає незалежна. А незалежний — це той, який не залежить від інших, ні від кого, самостійний, вільний. А вільний — означає ніким не гноблений, не поневолений, незалежний, самостійний. Понад двадцять років тому народ України здобув свою волю і незалежність, про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно управляти своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших, які нав’язували свою волю, свою культуру, погляди на життя. А сьогодні ми — вільні і незалежні, відроджуємо свою мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям споконвіку. Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми — українці (За Н. Красоткіною).

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Читання вірша Н. Красоткіної заздалегідь підготовленими учнями

Ми живемо у світлому краю,

У вільній незалежній Україні.

Наснагу тут плекаємо свою

І небеса над нами сині-сині.

Усе в нас є: озера і ліси,

Степи і гори, ріки і долини,

Моря і море вічної краси,

Усе для щастя і життя людини.

З глибин віків тут мій народ живе —

Співучий, вільний, з доброю душею.

І особлива музика пливе,

А українець нерозривний з нею.

Тут все, до чого поглядом торкнись,

Любов’ю дише, чарами й красою.

Лиш полюби, уважно придивись

І це навік залишиться з тобою.

Край чарівний і працьовитий люд,

Земля родюча і вода прозора,

Тут визира краса з усіх усюд

І вільна воля в душах неозора.

Душа покорена ніколи не була,

Завжди до волі прагнуть наші люди.

Ми всім бажаєм миру і тепла,

Та українець завжди вільний буде

В усі віки, в усі складні часи

І буде так, допоки сонце грає.

Душа в нас зіткана з любові і краси

І воля нам ясним промінням сяє.

Ми незалежні, вільні, наче птах.

До всіх народів світу завжди щирі.

І долю власну ми тримаємо в руках,

Живемо з усіма людьми у мирі.

— Так, ми живемо з цілим світом у дружбі та мирі. І в нас, в Україні, живуть не лише самі українці, хоч їх переважна більшість. Поруч із нами вільно і щасливо проживають представники інших національностей: росіяни, білоруси, татари, узбеки, поляки, чехи та багато інших. Та всі вони є народом України, ми живемо у спільному домі. Нам усім вистачає місця, і ніхто не робить різниці між людьми за національними ознаками, тут всі рівні в своїх правах. Кожній людині відкритий простір для праці, навчання, творчості, відпочинку. Живи, трудись, навчайся, займайся улюбленою справою — ти живеш у вільній і незалежній державі, у чарівному куточку планети — в Україні.

2. Робота в групах

— Доберіть якомога більше синонімів до слова Батьківщина.

Наприклад:

- це моя рідна Україна;

- це земля, де я народився і зростаю;

- це моя держава;

- це мій любий рідний край;

- це моя рідна сторона, де живуть мої батьки, де жили діди, прадіди;

- це отча земля;

- це мальовничий куточок.

3. Гра «Займи позицію»

Учитель пропонує учням висловити свою думку і зайняти певну позицію:

Відповідь потрібно аргументувати.

4. Робота в парах. Гра «Зберіть прислів'я»

Дерево міцне корінням,

своє гніздо знає.

За рідною землею

чужа — мачуха.

Всяка пташка

що пташка без домівки.

Рідна сторона — мати,

людина — родом і народом

Людина без Батьківщини,

і в раю скучно.

5. Гра «Що віддаси рідній землі?»

— У вас на партах лежать макети долоньок. Зараз ви на них напишете свої імена і відповідь на запитання: «Що ти зробиш задля Батьківщини, коли виростеш?». Потім прикріпите навколо карти України. І нехай тепло ваших долонь, ваших щирих майбутніх справ зігріє нашу Батьківщину, зробить її сильнішою...

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Покажіть на карті, де розташована Україна.

— Які гори простяглися на території України?

— Які ріки протікають? Яка з них є найбільшою?

— Куди впадають ці річки?

— З якими державами межує Україна? Покажіть їх розташування на карті.

— З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою — найкоротшим?

— Які моря омивають територію країни на півдні? Покажіть їх.

— Які є найбільші міста в Україні?

— Поясніть твердження «Україна — суверенна держава».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Взяти участь у проекті «Уявні подорожі в інші країни».


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.