Будова і функції скелетних м’язів. Види м’язів
У організмі людини для здійснення різних рухів є три види м’язової тканини: скелетна, гладенька та серцева. Скелетні м’язи утворені посмугованою м’язовою тканиною. Найчастіше обидва кінці цих м’язів за допомогою сухожиль прикріплюються до сусідніх кісток, рухомо з’єднаних між собою. Скелетні м’язи скорочуються за бажанням людини, довільно. Серцевий м’яз складається з особливого виду посмугованих м’язових волокон і скорочується весь одночасно. Гладенькі м’язи розташовані у внутрішніх органах і стінках кровоносних судин, їхні рухи мимовільні.
М’язова система людини поділяється на групи відповідно до частин тіла: м’язи голови, шиї, тулуба, верхніх і нижніх кінцівок. М’язи голови поділяються на жувальні та мімічні. М’язи шиї здійснюють нахили і повороти голови. М’язи тулуба, що виконують різноманітні функції, поділяються на м’язи грудей, спини, живота. М’язи верхніх кінцівок поділяються на м’язи плечового пояса і м’язи вільної верхньої кінцівки. Найсильніший м’яз плечового пояса — дельтоподібний — забезпечує підняття руки до горизонтального положення. Двоголовий та триголовий м’язи забезпечують згинання розгинання ліктьового суглоба. Інші м’язи передпліччя викликають згинання і розгинання кисті.
М’язи нижніх кінцівок поділяються на м’язи тазового пояса і м’язи вільної нижньої кінцівки. М’язи тазостегнової ділянки зумовлюють згинання і розгинання в кульшовому суглобі, нахил тулуба вперед, підтримують тіло у вертикальному положенні тощо. Чотириголовий і двоголовий м’язи беруть участь у згинанні і розгинанні колінного суглоба. М’язи, які приводять у рух стопу і пальці, розташовані на гомілці. Найбільший з них — литковий.
У кожному русі беруть участь декілька груп м’язів. М’язи однієї групи скорочуються одночасно. Їх називають синергістами. М’язи протилежної групи в цей час розслабляються. Це м’язи-антогоністи.