Нервова регуляція. Центральна і периферична нервова система, її будова і функції

В організмі клітини, тканини, органи й системи органів працюють як єдине ціле. Їхня погоджена робота регулюється двома способами: за допомогою хімічних речовин через рідкі середовища організму (кров, лімфу, міжклітинну рідину) — цей спосіб називається гуморальним, — і за допомогою нервової системи.

Головний і спинний мозок пов’язаний нервами з усіма органами. Мозок регулює роботу органів за допомогою нервових імпульсів. Нер­вова система збуджує або гальмує функції організму. Зміна функцій організму визначається умовами зовнішнього та внутрішнього середовища. Мозок постійно одержує інформацію про цю зміну. Між мозком і всіма органами існують двосторонні зв’язки: від органів до мозку й від мозку до органів. Завдяки двостороннім зв’язкам мозок забезпечує відповідність роботи органів потребам організму.

Основними структурними елементами нервової системи є нейрони, з яких побудовані функціональні елементи нервової системи — рефлекторні дуги. У основі діяльності нервової системи лежить рефлекс — відповідь на подразнення організму за участі нервової системи.

У головному мозку виділяють стовбур, мозочок і великий мозок. До стовбура належать: довгастий мозок, міст, середній, проміжний мозок. Кожний відділ мозку виконує певні функ­ції. У головному і спинному мозку розрізняють білу і сіру речовину. Білу речовину складають відростки нейронів, які забезпечують передачу нервових імпульсів, а сіру — тіла нейронів.

Великий мозок складається з двох півкуль. Кожна півкуля складчаста і розділена борознами на лобову, тім’яну, скроневу й потиличну частки. У корі великого мозку розрізняють чутливі, рухові й асоціативні зони. У скроневій частці розташована слухова зона. У ділянці кори за центральною борозною лежить зона шкірно-м’язової чутливості. Крім того, у корі великого мозку виділяють зони смакової та нюхової чутливості. Перед центральною борозною розташована рухова зона кори. Асоціативні зони поєднують діяльність рухових і сенсорних зон, забезпечують інтегруючу функцію мозку. З діяльністю асоціативних зон пов’язані вищі психічні функції: пам’ять, мова, мислення, свідомість, регулювання поведінки. Кора функціонує як єдине ціле і є матеріальною основою психічної діяльності людини.Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.