МАТЕМАТИКА. ПОВНИЙ ПОВТОРЮВАЛЬНИЙ КУРС

ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ ТА ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ

АЛГЕБРА І ПОЧАТКИ АНАЛІЗУ

Розділ II. РІВНЯННЯ І НЕРІВНОСТІ

§23. МЕТОДИ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ТРИГОНОМЕТРИЧНИХ РІВНЯНЬ.

2. Зведення тригонометричного рівняння до однієї функції одного того самого аргументу.

 

Досить часто після використання відповідних тригонометричних формул вдається звести рівняння до однієї функції одного й того самого аргументу, після чого застосувати заміну змінних.

Якщо в рівняння входить лише і tg х i ctg x, то після застосування формули ctg x = 1/tg x отримаємо рівняння, що містить лише tg x.

Приклад 1. Розв’яжіть рівняння

Розв’язання. ОДЗ рівняння складається з усіх значень х, крім тих, для яких cos х = 0 або sin x = 0. На ОДЗ рівняння маємо ctg x = 1/tg x. Запишемо отримане рівняння

та введемо заміну tg x = t. Маємо рівняння коренями якого є числа -1 і -1/2.

Якщо в рівняння входить лише sin x і cos x, причому хоча б одна з функцій тільки у парних степенях (наприклад, sin x), то застосовуємо формулу sin2 х = 1 - cos2 х з подальшою заміною cos х = t. Аналогічно застосовуємо формулу cos2 х = 1 - sin2 х, якщо cos х входить у рівняння лише у парних степенях.

Приклад 1. Розв’яжіть рівняння

Розв’язання. Оскільки то маємо

Робимо заміну Маємо

Другий корінь не задовольняє рівняння, оскільки |t| 1.

Отже,

Якщо в тригонометричне рівняння входять лише cos 2х і cos x, то застосовуємо формулу cos 2х = 2 cos2 х - 1 і вводимо заміну cos х = t.

Якщо в тригонометричне рівняння входять лише cos 2x і sin х, то застосовуємо формулу cos 2х = 1 2 sin2 x і вводимо заміну sinx = t.

Приклад 3. Розв’яжіть рівняння

Розв’язання. Маємо заміна

Рівняння має корені з яких лише перший задовольняє умову |t| 1. Отже,


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.