Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

МАТЕМАТИКА. ПОВНИЙ ПОВТОРЮВАЛЬНИЙ КУРС

ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ ТА ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ

ГЕОМЕТРІЯ

Розділ ІІ. СТЕРЕОМЕТРІЯ

§20. КОНУС.

1. Означення конуса. Елементи конуса.

 

Конусом називають геометричне тіло, утворене обертанням прямокутного трикутника навколо осі, що містить один з його катетів.

На малюнку 489 прямокутний трикутник QОА з прямим кутом О обертається навколо прямої, що містить катет QO цього трикутника, пряма QO є віссю конуса, утвореного в результаті цього обертання. Точку Q називають вершиною конуса, катет QО (та його довжину) називають висотою конуса.

Інший катет ОА цього трикутника описує круг, який називають основою конуса. Радіус цього круга називають радіусом конуса, діаметр - діаметром конуса. На малюнку 489: ОА, ОВ, ОС - радіуси конуса, ВС - його діаметр.

 

 

Поверхню, утворену обертанням гіпотенузи QА трикутника QОА називають бічною поверхнею конуса. Кожний відрізок цієї поверхні (а також його довжину), що з’єднує вершину конуса точку Q з точкою кола основи називають твірними конуса. На малюнку 489: QА, QВ, QС - твірні конуса. Всі твірні конуса рівні між собою і нахилені до площини основи під одним і тим самим кутом.

Зауважимо, що природно позначати радіус конуса буквою r, висоту — буквою h, твірну - буквою l.

Приклад. Прямокутний трикутник, гіпотенуза якого дорівнює 10 см, а катет 8 см обертається навколо цього катета. Знайти площу основи утвореного конусом.

Розв’язання. 1) (мал. 489). QА = l = 10 см, QO = h = 8 см. В QОА:

2) Тоді площа основи

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.