Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Вступ до філософії
Великі філософи навчальний посібник

Розділ З

ОБЛИЧЧЯМ ДО ЛЮДИНИ

Дослідження Дж. Бруно та Сервета, Дж. Ваніні та Ведалія, Г. Галілея та багатьох інших видатних вчених, майже кожен з яких зазнав на собі тиск, гоніння, а то й репресії з боку като­лицької церкви.

XIV-XV сторіччя змінюють соціальну структуру суспільст­ва. Становлення капіталістичних відносин руйнує селянські гос­подарства й водночас формує армію найманих робітників, зне­цінює владу фараона й вивищує авторитет нового соціального класу — буржуазії. Суспільство розшматовує незадоволення широких народних мас, що намагаються поліпшити своє ста­новище засобами збройних повстань. Соціально-політичне жит­тя Європи позначене низкою соціальних катаклізмів, повстань, революцій, війн. Серед них — селянське повстання «Жакерія» у Франції, повстання англійських селян під керівництвом У. Тейлора, селянська війна в Німеччині, русистський рух у Чехії, Варфоломіївська ніч (1572 рік) у Парижі, страта Марії Стюарт (1587 рік) в Англії, розгром англійським флотом іспан­ської «непереможної армади» (1588 рік), війна Російської дер­жави з Великим князівством Литовським (1500-1503 роки), Лівонська (1558-1583 роки) та Тридцятирічна (1618-1648 ро­ки) війни в Європі. І все це — за якихось півтора — два сторіч­чя! Подібних катаклізмів і процесів Захід не бачив мало не з часів повстання рабів під проводом Спартака (73 рік).

Значних змін зазнають церковні структури. Шириться реформаторський рух (Мартін Лютер, Ульріх Цвінглі, Томас Мюнцер, Жан Кальвін). Посилюється боротьба проти папства й водночас зростає опір релігійних ієрархій вільнодумству, мистецтву та наукам. У 1480 році європейський світ жахнувся від звістки про заснування іспанської інквізиції.

І все ж таки наука, мистецтва, що прогресували, соціально-політичне та філософське вільнодумство зломили духовну дик­татуру Папи. Поступово, проте неухильно, формувалися гума­ністичний світогляд і культура, які розсували кордони серед­ньовічного схоластичного світу, відкривали людям дійсний світ, про наявність якого так наївно, але романтично і натхнен­но говорили й писали античні мислителі.

Центром культури і філософії, що відроджувались, стала Італія, першими серед перших титанів новітнього мислення і дії були італійські гуманісти — поети і художники, інженери і вчені, мислителі, серед яких виділялись імена Марселіо Фічіно, Піко делла Мірандоли, Франческо Петрарки, Ніколо Макіавеллі, Данте Аліг'єрі, Леонардо да Вінчі. Пізніше Плеяд філософів епохи Відродження, що поступово переходила в формацію і просвітництво, поповнили такі могутні постаті, Еразм Роттердамський, Мішель Монтень, Джордано Вруно Томазо Кампанелла.
загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.