РЕЛІГІЄЗНАВСТВО

Лекція 5

БУДДИЗМ — СВІТОВА РЕЛІГІЯ

5.1 Виникнення буддизму та його поширення

Буддизм вважається найбільш стародавньою світовою релігією, що виникла в Індії в середині першого тисячоліття до нашої ери і отримала розповсюдження в країнах Південно-Східної Азії і Далекого Сходу.

Буддизм отримав свою назву від почесного титулу свого засновника — Будди, що в перекладі на українську мову означає «просвітлений». Будда Шак'ямуні — просвітлений з племені шакіїв.

Поява буддизму пов'язана з тими змінами, що відбувалися в той час в індійському суспільстві: руйнуванням родоплемінних зв'язків та звичаїв, посиленням експлуатації більшості населення та виникненням перших держав. За таких умов існуючі племінні релігії переставали відповідати новим суспільним реаліям, виникла необхідність у створенні нових механізмів забезпечення стабільності суспільств.

Привабливість буддизму для широких мас віруючих пояснюється цілою низкою його особливостей, які яскраво виступають на історичному тлі. Свого часу буддизм виступив проти релігії брахманізму, проголосивши спасіння людини досяжним для всіх, а не тільки для жреців-брахманів, що було притаманне релігії брахманізму. Ця духовна релігійна рівність що її стимулював буддизм при самих його витоках, склала противагу розповсюдженій в Індії релігії брахманізму (який, до речі, до сьогодні зберіг деяку кількість своїх прихильників в Індії).

У III столітті до нашої ери індійський цар Ашока, якому вдалося об'єднати майже всю територію Індії, проголосив буддизм офіційною релігією своєї імперії, заложивши цим основи для її поширення.

Широке поширення буддизму в світі багато в чому пов'язане з його особливостями як релігії. В основі буддизму лежать принципи, які неминуче роблять його світовою релігією. Це — відкритість віри для всіх людей, незалежно від їх етнічного чи соціального походження. Це — простота культу, відмова від ритуалізму, перебільшеної уваги до зовнішніх форм релігійного життя. Це — духовна релігійна рівність усіх віруючих на противагу брахманізму, де існував інститут верховних жерців — брахманів.
Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити