Релігієзнавство

Лекція 5

БУДДИЗМ — СВІТОВА РЕЛІГІЯ - 5.1 Виникнення буддизму та його поширення

Особливості розповсюдження буддійських ідей


В зв'язку з тим, що рівень культурного розвитку тих суспільств, куди почали проникати ідеї буддизму, не відрізнявся від рівня культурного розвитку індійського суспільства, то ідеї буддизму на перших порах співіснували поряд з місцевими релігіями, справляли на них вплив, що призвело до виникнення незвичайних релігійних течій (комплексів).

Так, в Китаї саме під цим впливом виник конфуціансько-даосько-буддійський релігійний комплекс. При цьому конфуціанство регулювало соціально-політичні відносини в суспільстві, даосизм — сферу побутових відносин, а буддизм — духовну сферу життя суспільства.

Ще однією особливістю розповсюдження буддизму (парадигмальна особливість) є те, їло чим далі від Індії на схід поширювалися його ідеї, тим більше зменшувався його вплив на батьківщині виникнення.

Історія буддизму безпосередньо пов'язана з іменем його засновника — індійського принца Раутами Шак'ямуні (Сак'ямуні), що отримав назву Будда, тобто «просвітлений». Вважається, що засновник буддизму був, скоріше за все, особою історичною. Тексти, що збереглися з часів раннього буддизму, дають різні імена: Сіддхартха, Джина, Бхагаван та інші. Всі вони віддзеркалюють риси особистості Будди або в його реальному житті, або в подальшій релігійно-міфологічній традиції. Сіддхартха — це власне ім'я, Гаутама — ім'я роду, до якого він належав, Шак'ямуні означає «мудрець із племені шакіїв», Джина — «переможець», Бхагаван — «торжествуючий». Усім їм притаманна спільна особливість: реальне життя героя та його міфологічне існування тісно пов'язані.

Реальне життя Будди досить просте. Сіддхартха — спадкоємний принц, царський син з племені шаків (шакіїв), що в середині першого тисячоліття до нашої ери мешкало в північних районах долини річки Ганг. Принц жив у розкошах, мав чарівну дружину та сина. Батько зробив усе, аби син не стикався з негараздами навколишнього життя і думав, що всі на світі живуть так, як і він. Але одного разу принц дізнається про існування на землі хвороб, старості, страждань, смерті, які роблять людей нещасними. Приводом до цього послугували чотири зустрічі: з убогим, старим, хворим та покійником. Це стало для нього таким потрясінням, що, покинувши домівку, рідних, скинувши коштовне вбрання, Гаутама вирушає на пошуки шляху, який би звільнив людину від страждань. У місцевості Гая, під священним деревом Бодхі (звідси ще одне ім'я — Бодхідхарма) він дістає просвітлення і починає проповідь нового вчення. У нього з'являються послідовники, що створюють першу чернечу спільноту. Сорок років мандрує Будда з учнями по найвіддаленіших куточках Індії, проповідуючи своє вчення. Він помирає 80-ти років у містечку Кушинагара. За твердженням буддійських джерел, тіло Будди було спалене, а потім поділене між вісьмома його учнями. Кожен із учнів збудував надмогильний пам'ятник — так звану ступу, що й сьогодні є однією з найприкметніших архітектурних форм у всіх країнах буддійського світу. За легендою, один із учнів встиг вихопити з полум'я зуб Будди, який згодом стає сакральним предметом, найбільшою реліквією буддійського світу. Зараз зуб Будди, як вірять буддисти, знаходиться на острові Шрі-Ланка, у місті Канді, де на його честь зведено храм зуба Будди.

Такі нечисленні факти, що стосуються реального життя Будди. Міфологічна ж частина набагато більша і є, можливо, вагомішою, бо являє собою унікальне джерело інформації з історії духовних пошуків людства.

Як твердять міфологічні джерела, протягом багатьох сторіч Будда перебував на землі, перероджуючись у різних живих істот. Він, ніби то, 83 рази був святим, 58 разів — царем, 24 рази — ченцем, 18 разів — мавпою, 12 разів — куркою, 6 разів — слоном, а також рибою, жабою, теслярем, ковалем та ін. Загалом, таких перевтілень налічується 550. Коли боги дійшли до висновку, що йому час з'явитися на Землі для спасіння людства, або проповідування свого вчення, Будда сам обрав місце свого народження і майбутніх батьків. Це були цар племені шакіїв і його дружина Майя, котрій приснився віщий сон, який вказував на майбутнє народження чудо — дитини. Народжується хлопчик, який має 32 вказані ознаки надзвичайної краси, що мають належати тому, хто може стати або Великим Правителем, або Великим Учителем. Батько готує з хлопця правителя, оберігаючи його, але за божим уподобанням син стає Великим Учителем.

Відкриття істини прийшло до нього після довгих пошуків. Спочатку Сіддхартха спробував стати аскетом, але потім відкинув цей шлях пізнання істини. Нарешті він вирішує не підніматися з-під дерева (священного фікуса), доки йому не відкриється істина. Незважаючи на спокуси демона Мари, на 49-й день він досягає просвітлення, сам стає Буддою, відкриваючи «шлях Будди» для людей, створює чернечу громаду й у віці 80-ти років поринає у нірвану.

На думку буддистів, Гаутама являє собою архетип (першообраз) багатьох будд, що передували йому; він втілює всі риси й еволюціонує протягом мільйонів років у боротьбі з силами зла. Завдяки нескінченному ланцюгу перевтілень тіло Будди-Гаутами набуло надзвичайних якостей, схованих під зовнішньою оболонкою людської істоти. Це «духовне тіло» могли бачити лише істинні віруючі. Прекрасне тіло Будди сягало п'яти метрів заввишки, мало золотистий колір, воно променіло, освітлюючи величезний простір.

Такими є реальні та міфологічні свідоцтва про життя та діяльність Будди. На основі вчення, що було ним створене, згодом виникла одна з найбільш стародавніх релігій.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити