Релігієзнавство

Лекція 2

ОСНОВНІ ФОРМИ ПЕРВІСНИХ ВІРУВАНЬ

2.4 Чоловічі союзи як. розвинена форма первісних вірувань


На стадії розкладу докласового суспільства виникає одна з найорганізованіших форм у ранніх віруваннях — культ таємних союзів. Таємні союзи створювалися з чоловіків, що пройшли ініціацію — посвяту в дорослі члени племені. Виникнення їх пов'язане зі встановленням чоловічої першості в сім'ї. У соціологічному аспекті такі спільноти є однією з початкових форм примітивної державної влади, а разом з тим — носіями релігійно-магічних функцій. Уся їхня діяльність є таємничою. Таким чином раннє суспільство поділяється на втаємничених і невтаємничених. До речі, подібний розподіл існуватиме й у християнстві, послідовники якого почнуть ділитися на «вірних» (тих, хто прийняв хрещення) і «оглашенних» — тих, хто лише має його проходити. На думку етнографа Паркінсона, у таємних союзів є лише одна мета: дати своїм членам можливість посісти якомога вище місце в суспільстві. У наявності езотеричного (таємного) знання дослідник їм відмовляє.

У тубільців Полінезії зафіксовано цілу низку подібних спілок. Вступ до кожної з них оточено церемоніями, за які треба сплачувати.

Одна людина може бути членом декількох спілок одночасно. Кожна зі спілок займається одним видом чаклунства, монополізуючи його. Особливо впливовим є так званий «інгієт на мамат» — «союз смерті», що застосовує особливі засоби шкідливої магії. Збори спілки проходять в особливих місцях у лісових хащах, куди мають доступ лише втаємничені. Приблизно такий же характер має система спілок тамате на Баксових островах. У ній наявні 77 спілок, їхні члени мають у племені особливі привілеї та права. У кожного зі спілок тама є свій символ, що складається з листя певних дерев (звернімо увагу на елемент тотемізму, пов'язаний із рослинним світом). Встановлюючи такий символ біля своєї оселі, член чоловічої спілки захищає своє майно від зазіхань тих, хто до його спілки не належить. Члени чоловічих спілок об'єднані й системою табу — заборон на вживання певної їжі, господарських занять, тощо.

Різноманітні форми первісних вірувань, що їх було розглянуто в лекції, виявляють генетичний зв'язок між собою та, еволюціонуючи, все більше переплітаються поміж собою, створюючи монолітний релігійний феномен, що стане основою ранньокласових релігій.

Багато з архаїчних релігійних форм виявляються дуже стійкими, вплітаючись у більш розвинені релігійні вірування, а почасти й зберігаючи свою цілісність.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити