Основи релігієзнавства - В.Ю. Лешан - 2005

РОЗДІЛ 4. РАННЬОІСТОРИЧНІ ФОРМИ РЕЛІГІЇ

4.2.     Фетишизм

 Фетишизм (від португ. fetiko - зачарована річ) віра в існування у матеріальних об’єктів (каміння, кістки, пір’я, панцир черепахи, пташиний дзьоб, зуб тварини) надприродних властивостей. Це специфічний спосіб олюднення природи. Фетишами називають предмети, яким віруючі приписують надприродні властивості. Уперше такий спосіб олюднення природи описав французький дослідник Шарль де Бросс у книзі «Культ богів-фетишів» (1760), дослідивши первісні вірування африканських негрів, давніх єгиптян, греків та римлян. Він свідчить, що фетишем міг стати будь-який предмет, який чимось вразив уяву людини: камінь незвичайної форми, кольору чи розміру, кусочок дерева, частини тіла тварини (зуби, ікла, кусочки шкіри, висушені лапки). Пізніше з’явилися спеціально виготовлені фігурки з каменю, кості, дерева, заліза. Якщо фетиш не виконував свої функції, його замінювали іншим. У деяких народів існував звичай їм дякувати, а інколи і карати фетиші.

Е.Тейлор відносить до сфери фетишизму й численні форми поховальних обрядів, існуючих у різних народів. Звичай зберігати деякі частини тіла померлого чи навіть у муміфікованому вигляді його тіло як вмістилище надприродних сил існував колись у Перу і в Єгипті.

Фетиші у вигляді черепів і кісток зустрічаються в багатьох народів. Гвінейські негри, наприклад, зберігають кістки рідних в ящиках і час від часу ходять спілкуватися з ними в маленькі будиночки - гробниці. Жінки одного з островів філіппінського архіпелагу щорічно приносять їжу черепам своїх родичів і здатні годинами ніжно розмовляти із залишками своїх чоловіків і дітей. В основі існуючих фетишів такого роду лежить думка про реальну присутність Духа в неживих предметах, які колись були живими. Такою річчю може бути також зброя, з якої вбито більше тварин, ніж з іншої; дерево, плодами якого подорожній втамував голод, та ін.

Порівняно з магією фетишизм є більш складною формою вірувань. Якщо магія «подвоювала» шляхи впливу на природу, то фетишизм наділяв надприродними властивостями ще й матеріальні предмети. Маючи надприродні властивості, ці предмети були помічниками і заступниками людей. Вони начебто мали здатність зцілювати, запобігати хворобам, охороняти від ворогів, допомагати на полюванні.

Ряд вчених вважає, що у фетишизмі в зародковій формі з’являється ідея Бога.

В сучасних релігіях фетишизм зберігається у вигляді поклоніння священним предметам (хрести, ікони, мощі) та у вірі в талісмани й амулети. Талісман, на думку віруючих людей, приносить щастя, а амулет начебто оберігає від нещастя. Сучасними фетишами також є чорний камінь в ісламі, ікони, ладанки, кулони, слоники, іграшки тощо.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити