ОСНОВИ РЕЛІГІЄЗНАВСТВА

РОЗДІЛ 4. РАННЬОІСТОРИЧНІ ФОРМИ РЕЛІГІЇ

 

4.7. Землеробський культ

 

Землеробський культ - поклоніння двійникам тих явищ природи, які впливають на врожай. Прикладом цього є уявлення індіанців- ірокезів, які ще у XIX ст. шанували 4-х головних духів: землі, бобів, кукурудзи, гарбуза. Всі ці чотири духи, за їх уявленнями, були жінками. Приміром, духів кукурудзи, бобів і гарбуза міфологія ірокезів зображувала у вигляді трьох сестер, одягнутих у листя відповідних рослин. Поряд із духами-жінками вшановувалися також, але на другорядних ролях, духи-чоловіки - сонця, дощу, вітру. Релігійні погляди, що проявлялися в землеробському культі (матріархат - 8 тис. р. тому), відображали залежність землеробства від природи і керівну роль жінки.

Ця релігійна система характеризувалася такими рисами:

1)     шанування землеробських духів у ролі головних;

2) керівна роль жінки в релігії. Землеробський культ - своєрідна жіноча релігія. Це проявлялося у зображенні найголовніших духів у вигляді жінок. При цьому жінки виконували найважливіші релігійні обряди;

3) людське жертвопринесення як відповідна вдячність духам за врожай;

4) ідея смерті і воскресіння деяких духів. Спостерігаючи за зерном, люди помітили, що після засівання („похорон”) воно проростає („воскресає”). Це породило уявлення, що деякі духи можуть помирати і воскресати;

5) перенесення „країни мертвих” із землі на небо. Враховуючи, що небо „посилало” давнім землеробам як блага, так і неприємності (світло і тепло, дощ і вітер, сніг і град), у них народилися уявлення, що духи живуть на небі. За аналогією і „країну мертвих” перенесли із землі на небо. Тоді вперше і виникає ідея „про життя” душ мертвих у небеснім Царстві.

Землеробський культ широко представлений і в сучасних релігіях. У християнстві, наприклад, вшановуються такі святі, як покровитель землеробства Георгій та повелитель дощу і грому пророк Ілля. Від ідеї жіночого духу землі беруть початок уявлення про Богородицю - „покровительку”, „заступницю” хлібів. Із землеробського культу прийшли в християнство свято Різдва Христового (в минулому - свято народження взимку духа сонця) і Пасхи (воскресіння навесні духа зерна).

Ключові поняття: анімізм, дух, душа, зооморфізм, ініціації, камлання, культ предків, магічно-ритуальні елементи, магія, подвоєння світу, полідемонізм, політеїзм, привиди, родовий лад, служитель, спіритизм, тотемізм, уособлення, фетишизм, землеробський культ, шаманство.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.