Філософія посбіник

Тема 1. ПОХОДЖЕННЯ ФІЛОСОФІЇ, ЇЇ ФУНКЦІЇ І РОЗДІЛИ

 

 

§ 3. Філософування і філософія

Метафізичний і діалектичний дискурс

 

Філософствування завжди відбувається за двома загальними схемами дискурсу (блукання думки) — діалектичною і формально-логічною (метафізичною). З діалектикою як певною концептуальною системою (далі про неї поговоримо докладніше) пов'язаний діалектичний метод, або спосіб мислення, філосо-фування. На думку багатьох дослідників, з якою важко не погодитись, в основі діалектичного філософування лежить любов до мудрості (платонівська ідея пізнавального еросу). Цей спосіб філософування спрямований на постійний пошук (а не на якийсь певний, завершений та кінцевий результат) і тому на постійне перебування віч-на-віч з кількома варіантами відповідей (а не з однією «єдино можливою»). Він спрямований на плюралізм версій відповідей на те чи інше питання, на постійний діалог і взаємозв'язок цих версій.

Як метод, або спосіб, мислення діалектика протистоїть метафізиці як методу, оскільки і діалектика, і метафізика як понятійні системи мають багато спільного, про що ми дізнаємося далі. Метафізичний спосіб мислення пов'язаний з іменем Аристотеля, Платонового учня і послідовника. Якщо платонівський спосіб мислення спрямовується на процес постійного пошуку, на плюралізм результатів, то аристотелівський — на єдиний, кінцевий і завершений результат, одну несуперечливу істину.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.