Довідник юного фізика

2. Фізичні величини та їх вимірювання

Фізична властивість — це ознака, якою фізичне тіло, речовина або явище відрізняється від іншого тіла, речовини або явища.

Фізична величина — це кількісна характеристика тіла, яка визначає його фізичні властивості.

Виміряти фізичну величину — це означає порівняти її з фіксованим значенням (еталоном) цієї величини, яке взято за одиницю вимірювання.

Вимірювання — це знаходження фізичної величини за допомогою засобу вимірювання.

Засоби вимірювання є двох видів — міри та вимірювальні прилади.

Міра — це прилад, який має відтворювати одне або кілька значень величини (наприклад, лінійка відтворює кілька розмірів об’єму — це міра об’єму. У мензурці значення вимірюваного об’єму встановлюється за поверхнею рідини). Міра має шкалу.

Вимірювальний прилад — це засіб вимірювання, в якому значення фізичної величини визначають за відліковим пристроєм.

Відліковий пристрій — шкала з покажчиком. У різних вимірювальних приладах може бути у вигляді прямої, кола або дуги. Шкала може бути нерухомою з рухомим покажчиком чи рухомою з нерухомим покажчиком, індикатором.

Шкала приладу задає точну міру для порівняння з вимірюваною величиною. Вона являє собою упорядковану сукупність рисок (крапок і штрихів), які відповідають послідовності значень вимірюваної величини.

Покажчик (стрілка або цифровий індикатор) — частина відлікового пристрою, положення якої відносно рисок шкали показує значення вимірюваної величини.

Засоби вимірювання мають свої характеристики.

Основні з них:

• призначення (яку величину вимірює);

• одиниця вимірювання;

• межі вимірювання (початкова — нижня межа і кінцева — верхня межа значення вимірюваної приладом величини);

• поділка шкали — проміжок (довжина інтервалу) між двома сусідніми рисками шкали;

• ціна поділки шкали — різниця між верхньою (ВМ) і нижньою (НМ) межами або між більшим (Б) і меншим (A) значеннями найближчих оцифрованих рисок шкали, поділена на кількість (n) проміжків (інтервалів) між ними;

• похибка приладу.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.