Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Довідник юного фізика

5. Механіка

5.2. Динаміка

5.2.22. Сила тертя

Тертя — це механічна взаємодія між тілами, яка виникає в місцях їх дотику і перешкоджає відносному переміщенню тіл у напрямі, який лежить у площині їх дотику.

Сила тертя — це сила, яка виникає під час взаємодії стичних тіл (частин тіл) і яка перешкоджає їх відносному переміщенню.

Fт =µN ,

де ц — коефіцієнт тертя; N — сила реакції опори.

Коефіцієнт тертя — це відношення сили тертя до сили нормального тиску. Це величина постійна, яка залежить від матеріалів, з яких виготовлені тіла, від чистоти дотичних поверхонь і не залежить від площі поверхонь, стану обробки і відносного положення тіл. Позначається буквою µ. Формула:

Види тертя

Сила тертя спокою — це сила, яка перешкоджає виникненню руху (утримує тіло в спокої). Сила тертя спокою завжди спрямована проти руху, який міг би виникнути.

Сила тертя ковзання — ця сила виникає при русі одного тіла по поверхні іншого і спричинена взаємодією молекул дотичних тіл.

Сила тертя кочення — ця сила виникає внаслідок нерівностей поверхонь тіла, по якому котиться інше тіло. Сила тертя кочення менша за силу тертя ковзання.

Сила рідкого тертя (сила опору) виникає під час руху тіла в рідині або газі. Вона залежить від напряму руху і від значення швидкості тіла. При великих швидкостях ця сила пропорційна до квадрата швидкості:

Для зменшення сили рідкого тертя (сили опору) тілу надають обтічної форми.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.