Довідник юного фізика - Гринчук А. В. 2007

5. Механіка

5.2. Динаміка

5.2.22. Сила тертя

Тертя — це механічна взаємодія між тілами, яка виникає в місцях їх дотику і перешкоджає відносному переміщенню тіл у напрямі, який лежить у площині їх дотику.

Сила тертя — це сила, яка виникає під час взаємодії стичних тіл (частин тіл) і яка перешкоджає їх відносному переміщенню.

Fт =µN ,

де ц — коефіцієнт тертя; N — сила реакції опори.

Коефіцієнт тертя — це відношення сили тертя до сили нормального тиску. Це величина постійна, яка залежить від матеріалів, з яких виготовлені тіла, від чистоти дотичних поверхонь і не залежить від площі поверхонь, стану обробки і відносного положення тіл. Позначається буквою µ. Формула:

Види тертя

Сила тертя спокою — це сила, яка перешкоджає виникненню руху (утримує тіло в спокої). Сила тертя спокою завжди спрямована проти руху, який міг би виникнути.

Сила тертя ковзання — ця сила виникає при русі одного тіла по поверхні іншого і спричинена взаємодією молекул дотичних тіл.

Сила тертя кочення — ця сила виникає внаслідок нерівностей поверхонь тіла, по якому котиться інше тіло. Сила тертя кочення менша за силу тертя ковзання.

Сила рідкого тертя (сила опору) виникає під час руху тіла в рідині або газі. Вона залежить від напряму руху і від значення швидкості тіла. При великих швидкостях ця сила пропорційна до квадрата швидкості:

Для зменшення сили рідкого тертя (сили опору) тілу надають обтічної форми.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити