Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

ЕЛЕКТРОДИНАМІКА

 

3. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ У РІЗНИХ СЕРЕДОВИЩАХ

 

3.4. СТРУМ У НАПІВПРОВІДНИКАХ

 

3.4.2. ЗАСТОСУВАННЯ НАПІВПРОВІДНИКІВ

 

Термістори (терморезистори) — напівпровідники, які різко змінюють опір при зміні температури (використовуються як термометри, термореле).

Фоторезистори — напівпровідники, які різко змінюють опір при освітленні (використовуються як люксметри, фотореле) (рис. 42).

 

Рис. 42

 

Контакт домішкових напівпровідників р- і n-типу (р—n-перехід)

У контакті напівпровідників р- і n-типу відбувається взаємна дифузія електронів і дірок та їх нейтралізація, унаслідок чого виникає запірний шар: шар, збіднений вільними носіями заряду. У запірному шарі створюється електричне поле , спрямоване від n до р, і контактна різниця потенціалів φ1 - φ2 (рис. 43).

Рис. 43

 

Одностороння провідність р—n-переходу

Якщо створити поле , спрямоване від р- до n-типу напівпровідника, то запірний шар ліквідується, опір зменшується, струм збільшується (рис. 44).

Якщо створити поле , спрямоване від n- до р-типу напівпровідника, то запірний шар збільшується, опір збільшується, сила струму зменшується (рис. 45).

Рис. 45

 

р—n-перехід у колі змінного струму діє як випрямляч: пропускається струм тільки в одному напрямку.

Напівпровідниковий діод — пристрій з р—n-переходом (випрямляч) (рис. 46). Вольт-амперна характеристика напівпровідникового діода показана на рис. 47.

Рис. 46 Рис. 47

 

Напівпровідниковий тріод (транзистор) — пристрій з р—n—р- або n—р—n-переходом (р—np-транзистор, рис. 48).

 

 

Рис. 48

 

Напівпровідникові елементи (діоди, транзистори) є головною частиною сучасних електронних пристроїв (від калькулятора чи комп’ютера до систем керування супутниками).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.