Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА

 

4. МЕХАНІЧНІ ХВИЛІ. ЗВУК

 

4.3. ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ ХВИЛЬ

 

Хвилі поширюються незалежно одна від одної.

Додаються (геометрично) зміщення частинок середовища, до яких доходять хвилі від кількох джерел хвиль (принцип суперпозиції).

Якщо джерела хвиль когерентні, створюється стійка інтерференційна картина.

Когерентні джерела — це такі джерела, що мають однакові частоту і фази коливань або у яких різниця фаз коливань залишається сталою. Хвилі від декількох когерентних джерел когерентні. Якщо джерела когерентні й синфазні, тобто збігаються у фазі, то в точках середовища, куди хвилі приходять, збігаючись у фазі, створюється максимум інтерференційної картини (А=А12):

де n = 0, 1, 2, ...

Якщо хвильова різниця ходу, тобто різниця ходу, що виміряна в довжинах хвиль (геометрична різниця ходу вимірюється в одиницях довжини), дорівнює нулю або цілому числу довжин хвиль, спостерігається максимум інтерференційної картини.

Мінімум інтерференційної картини (А = А] - А2) спостерігається в точках, до яких хвильова різниця ходу дорівнює непарному числу півхвиль:

Стоячі хвилі — постійна інтерференційна картина під час накладання відбитої і падаючої хвиль. Точки максимальних коливань (А = А1 + А2) називаються пучністю стоячої хвилі, а точки з мінімальними коливаннями називаються вузлами стоячої хвилі. Відстань між найближчими вузлами або пучностями називається довжиною стоячої хвилі (рис. 23).

 

 

Рис. 23


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.