Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА

4. МЕХАНІЧНІ ХВИЛІ. ЗВУК

4.5. ЗВУК. ЗВУКОВІ ХВИЛІ. ІНТЕНСИВНІСТЬ, ВИСОТА І ТЕМБР ЗВУКУ


Звук — це механічні коливання з частотою від 16 до 20 000 Гц, які сприймаються органами слуху людини. Коливання з частотою, більшою від 20 кГц,— ультразвук, меншою від 16 Гц, — інфразвук.

Звукові хвилі в повітрі — хвилі поздовжні.

Інтенсивність звуку — це енергія, яку звукова хвиля переносить за 1 с через одиницю площі поверхні, розміщеної нормально відносно напряму поширення:

Інтенсивність звуку прямо пропорційна квадрату амплітуди звукових коливань А:

де ρ — густина середовища; υ — швидкість поширення хвилі; ω — циклічна частота хвилі.

Гучність звуку — суб’єктивна характеристика. Вона залежить від інтенсивності звуку, зумовленої амплітудою коливань, а також частотою коливань (слух людини найбільш чутливий до коливань діапазону 1000—4000 Гц). Звукові хвилі, як правило, мають складну форму. Але кожне коливання можна подати як суму синусоїдних хвиль. Кожна синусоїдна звукова хвиля називається тоном.

Висота тону залежить від частоти: чим більша частота, тим вищий тон. Музичні звуки — це періодичні коливання, що є сумою синусоїдних коливань (тонів). Тон із найменшою частотою називається основним тоном. Останні тони, що супроводжують основний, називаються обертонами або вищими гармоніками.

Тембр звуку — це характеристика музичного звуку, яка залежить від кількості обертонів, які супроводжують основний тон, від їхніх частот, амплітуд.

Швидкість поширення звукових хвиль збільшується при нагріванні пружного середовища. Швидкість поширення звукової хвилі у повітрі — формула Ньютона—Лапласа:


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити