Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА

 

6. ОПТИКА

 

6.1. ХВИЛЬОВА ОПТИКА

 

6.1.5. ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ БІЛОГО СВІТЛА ЗА КІЛЬЦЯ НЬЮТОНА

 

При відбиванні світла від верхньої і нижньої поверхні плівки виникає різниця ходу світлових хвиль, яка обумовлює інтерференцію при подальшому їх накладанні.

У відбитому світлі (рис. 33):

— геометрична різниця ходу

(АВ + ВС) - АD,

— хвильова різниця ходу

де — втрата півхвилі при відбиванні від більш густого середовища.

 

 

Рис. 33

 

У прохідному світлі втрати півхвилі не буває. Отже, якщо у відбитому світлі відбувається ослаблення світла (хвильовою різницею ходу є непарне число півхвиль), то у прохідному світлі посилюється світло (парне число півхвиль), або навпаки.

 

Спостереження інтерференції білого світла за Ньютоном

1. Якщо тонку плівку з плоскопаралельними гранями освітити монохроматичним світлом і змінювати нахил, вона матиме вигляд то темної, то яскраво забарвленої (хвильова різниця ходу залежить від кута падіння світла).

2. Якщо тонка плівка рівна за нахилом (клин), то вздовж плівки різниця ходу рівномірно змінюється і спостерігається ряд світлих і темних смуг. При освітленні білим світлом інтерференційні смуги забарвлені всіма кольорами спектра видимого випромінювання відповідно до збільшення довжини хвиль світла — інтерференційний спектр (рис. 34).

 

Рис. 34

 

Кільця Ньютона — це інтерференція білого світла в тонкому шарі повітря між скляними пластинками — плоскою та опуклою сферичною. Спостерігаємо інтерференційні смуги, забарвлені всіма кольорами райдуги, у вигляді кілець (кільця Ньютона) (рис. 35).

 

 

Рис. 35

 

Інтерференція білого світла в плівках на воді, мильних бульбашках тощо дає хаотичне забарвлення, оскільки нахил і товщина плівки хаотично змінюються.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.