Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА

 

6. ОПТИКА

 

6.2. ГЕОМЕТРИЧНА ОПТИКА

 

6.2.5. ОКО ЯК ОПТИЧНА СИСТЕМА

 

Око являє собою оптичну систему, яка дає зображення на світочутливій сітчастій оболонці очного яблука — сітківці.

Око як оптичний прилад складається з чотирьох лінз (рис. 21):

1) рогова оболонка 1 — основна за оптичною силою лінза;

2) опукло-ввігнута рідка лінза (передня камера) — розсіювальна лінза, основний компенсатор аберації в оптичній системі ока;

3) кришталик 3 — лінза, яка забезпечує акомодацію ока;

4) склоподібне тіло 4.

 

 

Рис. 50

 

Оптичний центр ока 5 міститься біля задньої стінки кришталика. Перед кришталиком є так звана райдужна оболонка 7, в якій посередині є отвір — зіниця 2; він може змінювати свій діаметр залежно від того, яка кількість світла потрапляє в око. При більшій інтенсивності світла зіниця звужується ( 2 мм), при малій (0,01 лк) — розширюється ( 8 мм). За кришталиком міститься очне яблуко, заповнене склоподібним тілом. На дні очного яблука розташована сітківка 6, яка сприймає зображення. Через оболонку ока в задній його частині входить зоровий нерв.

Акомодація ока — фокусування зображення різновіддалених предметів на сітківці ока. Відбувається за допомогою стиснення чи розтягування кришталика очними м’язами (змінювання фокусної відстані ока).

Межі акомодації для нормального ока від 15—20 см до .

Здатність ока до акомодації забезпечує зображення предметів на поверхні сітківки.

Відстань найкращого зору (L0) — це відстань до предмета, що розглядається, коли око акомодує при ненапруженому кришталику. Для нормального зору L0 = 25—30 см.

До вад ока належить короткозорість (зображення отримуємо перед сітківкою) і далекозорість (зображення отримуємо за сітківкою). Для компенсації короткозорості застосовують окуляри із розсіювальних лінз, а далекозорості — окуляри із збиральних лінз.

Оптична вісь ока — пряма, що проходить через оптичний центр ока і центр жовтої плями сітківки.

Редуковане око — схематично зображене око із здійсненою акомодацією (без дотримання масштабів) (рис. 51):

де φ — кут зору на предмет;

а — оптична база ока (стала величина).

Лінійні розміри зображення на сітківці ока прямо пропорційні тангенсу кута зору.

 

 

Рис. 51

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.