Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

КВАНТОВА ФІЗИКА. ЕЛЕМЕНТИ ТЕОРІЇ ВІДНОСНОСТІ

 

2. СВІТЛОВІ КВАНТИ

 

2.4. СВІТЛОВИЙ ТИСК

 

Світловий тиск — це тиск, який створює електромагнітна хвиля, що падає на поверхню тіла (теоретично обґрунтував Максвелл, уперше установив і дослідив на практиці П. Н. Лебедєв).

Формула Максвелла:

де r — коефіцієнт відбиття; ω — густина енергії електромагнітної хвилі.

Тиск світла на дзеркальну поверхню у два рази більший, ніж на чорну (поглинаючу) поверхню. Імпульс фотона передається атомам чи молекулам тіла з чорною поверхнею. При відбиванні від дзеркальної поверхні імпульс фотона змінюється на протилежний, а частинкам речовини передається імпульс (рис. 1):

Проекція на вісь Х:

 

Рис. 1

 

Існування світлового тиску передбачено електромагнітною теорією світла Максвелла. При падінні електромагнітної хвилі на метал під дією електричної складової () електрони металу будуть рухатись у напрямі, протилежному вектору . Магнітна складова електромагнітного поля () діє на рухомі електрони із силою Лоренца в напрямі, перпендикулярному до поверхні металу,— створює тиск на поверхню металу (рис. 2).

 

 

Рис. 2


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.