Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання

МЕХАНІКА

4. ЕЛЕМЕНТИ МЕХАНІКИ РІДИН ТА ГАЗІВ

 

4.9. АТМОСФЕРНИЙ ТИСК, ЙОГО ВИМІРЮВАННЯ

 

Особливість атмосферного тиску (тиску газів): для визначення атмосферного тиску формула р = ρgh неприйнятна, оскільки густина повітря з висотою зменшується.

Уперше атмосферний тиск був виміряний Торрічеллі. У його досліді атмосферний тиск урівноважується тиском стовпа ртуті у скляній трубці (рис. 64). Над ртуттю утворюються насичені пари ртуті, тиск яких дуже малий, і ним нехтують.

 

Рис. 64

 

Атмосферний тиск, який дорівнює тиску стовпа ртуті заввишки hрт=760 мм за температури 0°С, називається нормальним атмосферним тиском:

Нормальному атмосферному тиску відповідає тиск стовпа води заввишки 10,2 м.

Атмосферний тиск із висотою зменшується на 1 мм рт. ст. у середньому на кожні 12 м підйому (відносно Землі).

Прилади для вимірювання атмосферного тиску називаються барометрами. Вони бувають рідинними (трубка Торрічеллі) і металевими (барометр-анероїд). Барометр-анероїд скла

дається з металевої герметичної гофрованої коробочки 1, яка стискується при збільшенні атмосферного тиску і розширюється при його зменшенні (рис. 65).

 

 

Рис. 65

 

Для вимірювання тиску, більшого чи меншого від атмосферного, використовують рідинні або металеві манометри. Рідинні манометри являють собою сполучені посудини, заповнені однорідною рідиною. Один кінець манометра з’єднаний з посудиною, в якій вимірюється тиск газу, а інший перебуває під атмосферним тиском (рис. 66).

Основна частина металевого манометра — зігнута в дугу пружна металева трубочка 1, один кінець якої закритий, а інший за допомогою крана 2 сполучений з посудиною, в якій вимірюється тиск (рис. 67).

Рис. 66

Рис. 67


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.