Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018 - ФІЗИКА КОМПЛЕКСНЕ ВИДАННЯ

Частина I НАВЧАЛЬНИЙ ДОВІДНИК — З ПРИКЛАДАМИ ТА ЗАВДАННЯМИ

ЕЛЕКТРОДИНАМІКА

4. МАГНІТНЕ ПОЛЕ, ЕЛЕКТРОМАГНІТНА ІНДУКЦІЯ

4.1. МАГНІТНЕ ПОЛЕ. МАГНІТНА ІНДУКЦІЯ

4.1.1. МАГНІТНЕ ПОЛЕ. МАГНІТНА ВЗАЄМОДІЯ

Магнітне поле — це вид матерії (складова електромагнітного поля), що виявляється в дії на рухомі заряджені частинки, провідники зі струмом і намагнічені тіла та створюється намагніченими тілами, змінним електричним полем і рухомими зарядженими частинками.

♦ Магнітне поле — це вид матерії, завдяки якій здійснюється магнітна взаємодія.

Проявами магнітної взаємодії є, наприклад, такі.

• Взаємодія постійних магнітів: різнойменні полюси магнітів притягуються, однойменні — відштовхуються. Планета Земля — постійний магніт, північний полюс якого знаходиться поблизу південного географічного полюса, а південний — поблизу північного, саме тому північний кінець магнітної стрілки завжди вказує на північ, тобто на південний магнітний полюс Землі. Перші дослідження земного магнетизму провів англійський фізик і лікар В. Гільберт наприкінці XVI ст.

• Взаємодія магнітної стрілки і провідника зі струмом (рис. 4.1, а): провідник зі струмом спричиняє на магнітну стрілку орієнтувальну дію. Цей факт вперше дослідним шляхом встановив данський фізик Г. К. Ерстед у 1820 р.

• Взаємодія двох паралельних провідників зі струмом (рис. 4.1, б): провідники, в яких течуть струми одного напрямку притягуються, протилежного напрямку — відштовхуються. Досліди з вивчення взаємодії провідників зі струмом, а також двох провідних котушок зі струмом вперше провів французький фізик А. Ампер у 1820 р. Ампер також висунув гіпотезу про те, що взаємодія постійних магнітів обумовлена незгасаючими молекулярними струмами в їх середині. Але гіпотеза Ампера лише частково пояснює магнітні властивості речовини.

Рис. 4.1

4.1.2. МАГНІТНА ІНДУКЦІЯ ПОЛЯ. НАПРЯМОК МАГНІТНОЇ ІНДУКЦІЇ

Магнітна індукція — це векторна фізична величина, яка характеризує силову дію магнітного поля та дорівнює відношенню максимальної сили FА max, з якою магнітне поле діє на розташований у цьому полі провідник зі струмом, до добутку сили струму І в провіднику на довжину l провідника:

В = .

♦ Одиниця магнітної індукції в СІ —тесла (Тл):

[В] = Тл = .

♦ За напрямок вектора магнітної індукції обрано напрямок, у якому вказує північний кінець магнітної стрілки.

Лінії магнітної індукції — умовні лінії, у кожній точці яких дотична збігається з лінією, вздовж якої напрямлений вектор магнітної індукції (рис. 4.2, а).

♦ Лінії магнітної індукції завжди замкнені: магнітне поле — це вихрове поле.

Напрямок ліній магнітної індукції

♦ Лінії магнітної індукції виходять із північного полюса котушки зі струмом або постійного магніту і входять у південний (рис. 4.2, б).

Рис. 4.2

♦ Напрямок ліній магнітної індукції провідника зі струмом визначають за допомогою правила свердлика або правила правої руки: якщо спрямувати відігнутий великий палець правої руки за напрямком струму в провіднику, то чотири зігнути пальці вкажуть напрямок ліній магнітної індукції (рис. 4.3, а).

♦ Напрямок ліній магнітної індукції котушки зі струмом також визначають за допомогою правила правої руки: якщо спрямувати чотири зігнуті пальці правої руки за напрямком струму в котушці, то відігнутий великий палець укаже напрямок ліній магнітної індукції всередині котушки (рис. 4.3, б).

Рис. 4.3

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.