Зовнішнє незалежне оцінювання - комплексне видання

Частина I НАВЧАЛЬНИЙ ДОВІДНИК — З ПРИКЛАДАМИ ТА ЗАВДАННЯМИ

КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА

3. ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ

3.2. РАДІОХВИЛІ

3.2.1. ПРИНЦИПИ РАДІОЗВ'ЯЗКУ

Радіохвилі — це електромагнітні хвилі високої (несучої) частоти, модульовані за звуковим (радіо) або світловим (телебачення) сигналом.

Несуча частота радіохвилі v визначається власною частотою коливального контуру радіопередавача:

v = .

Модуляція — зміна параметрів несучої хвилі.

Амплітудна модуляція — це зміна амплітуди коливань несучої частоти з частотою низьких коливань (звукової частоти); здійснюється в передавальному пристрої (рис. 3.2).

Демодуляція — процес, протилежний модуляції; здійснюється в приймальному пристрої (детектування з подальшим виділенням коливань звукової частоти) (рис. 3.3).

Рис. 3.2

Рис. 3.3

3.2.2. КЛАСИФІКАЦІЯ РАДІОХВИЛЬ І ОСОБЛИВОСТІ ЇХ ПОШИРЕННЯ

Радіохвилі поділяються на довгі, середні, короткі та ультракороткі (рис. 3.4).

Рис. 3.4

Довгі хвилі (від 1 до 10 км) зазнають відчутної дифракції біля земної поверхні й притягуються до Землі наведеними ними індукційними струмами в земній корі; поширюються далеко за горизонт.

Середні хвилі (від 100 до 1000 м) забезпечують стійкий радіозв'язок між віддаленими пунктами на земній поверхні поза межами прямої видимості завдяки відбиванню радіохвиль від йоносфери і здатності радіохвиль огинати опуклу земну поверхню. Саме тому радіозв'язок в діапазоні середніх хвиль є найбільш надійним уночі та взимку.

Короткі хвилі (10-100 м) поширюються прямолінійно від випромінювальної антени (зазнаючи незначної дифракції) і, відбиваючись від йоносфери Землі, повертаються до її поверхні; поширюються далеко за горизонт.

Ультракороткі хвилі (менш ніж 10 м) пронизують йоносферу (космічний зв'язок), а також розповсюджуються вздовж поверхні Землі, у зоні прямої видимості.

Ультракороткі радіохвилі останнього часу набули особливо широкого застосування (стільниковий зв'язок, супутникове телебачення, радіолокація), оскільки за допомогою спеціальних антен їх можна спрямувати вузьким пучком, який менше розсіюється.

3.2.3. РАДІОЛОКАЦІЯ

Радіолокація — це виявлення, розпізнавання, визначення місцезнаходження об'єктів за допомогою ультракоротких електромагнітних хвиль частотою від 100 до 1000 МГц.

Радіолокація базується на явищі відбивання радіохвиль від перешкоди.

✵ Принцип дії радіолокатора. Від потужного передавача за допомогою параболічної антени посилаються короткочасні, але дуже потужні імпульси гостронапрямленої радіохвилі. Імпульси йдуть через рівні інтервали часу. Досягнувши цілі, радіохвиля відбивається, відбита хвиля вловлюється тією самою антеною й реєструється приймачем (рис. 3.5).

Рис. 3.5

✵ Відстань s від об'єкта визначається часом t проходження імпульсу до цілі й назад:

s = ,

де с — швидкість поширення світла.

✵ Мінімальна відстань виявлення об'єкта визначається тривалістю імпульсу :

smin = .

✵ Максимальна відстань виявлення об'єкта визначається інтервалом часу t0 між імпульсами:

smax = = ,

де v0 — частота посилання імпульсу (не плутати із частотою радіохвилі).

✵ Кількість коливань в одному імпульсі визначається за тривалістю імпульсу та періодом коливань:

N = = .


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити