Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

ЗОВНІШНЄ НЕЗАЛЕЖНЕ ОЦІНЮВАННЯ 2018 - ФІЗИКА КОМПЛЕКСНЕ ВИДАННЯ

Частина I НАВЧАЛЬНИЙ ДОВІДНИК — З ПРИКЛАДАМИ ТА ЗАВДАННЯМИ

КВАНТОВА ФІЗИКА. ЕЛЕМЕНТИ ТЕОРІЇ ВІДНОСНОСТІ

2. СВІТЛОВІ КВАНТИ

2.3. СВІТЛОВИЙ ТИСК

Світловий тиск — це тиск, який створює електромагнітна хвиля, що падає на поверхню тіла (теоретично обґрунтував Дж. Максвелл, уперше установив і дослідив на практиці П. Н. Лебедєв).

Тиск світла на дзеркальну поверхню у 2 рази більший, ніж на чорну (поглинаючу) поверхню.

Якщо світло нормально падає на чорну поверхню тіла, то кожний з поглинених фотонів передає тілу імпульс: р = . При відбиванні від дзеркальної поверхні імпульс фотона змінюється на протилежний, а тілу передається імпульс 2 (рис. 2.5):

Проекція на вісь ОХ: ∆рфот =-р'фот - рфот =-2рфот.

Рис. 2.5

♦ У загальному випадку частина фотонів відбивається від поверхні, а частина — поглинається, тому тиск світла рсвітла, що надає перпендикулярно до поверхні, визначається співвідношенням:

рсвітла = = = (1 + R) = (1 + R),

де F — сила світлового тиску, N — кількість фотонів, що падає на поверхню площею S за час t, hv — енергія кожного фотона, R — коефіцієнт відбивання фотонів (RN фотонів відбивається, (1 — R)N фотонів — поглинається), = об'ємна густина енергії падаючого світлового випромінювання.

♦ Якщо світло нормально падає на чорну поверхню, тобто повністю поглинається, то R = 0, отже, pсвітла = .

♦ Якщо світло нормально падає на дзеркальну поверхню, тобто повністю відбивається, то R = 1, тому = pcвітла .

♦ Якщо світло падає під певним кутом до поверхні, то тиск світла зменшується.

♦ Світловий тиск є надзвичайно малим. Наприклад, влітку, сонячного дня він дорівнює лише 4 ∙ 10-8 Па.

Існування світлового тиску передбачено електромагнітною теорією світла Дж. Максвелла. При падінні електромагнітної хвилі на метал під дією електричної складової () електрони металу будуть рухатись у напрямку, протилежному вектору . Магнітна складова електромагнітного поля () діє на рухомі електрони із силою Лоренца в напрямку, перпендикулярному до поверхні металу,— створює тиск на поверхню металу (рис. 2.6).

Рис. 2.6

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.